| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > I rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

I rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

31 maja mija termin, w którym pracodawcy mają obowiązek przekazać na rachunek bankowy pierwszą część naliczonych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W tym roku termin ten wypada w sobotę.

Obowiązek przekazania do 31 maja br. środków na rachunek ZFŚS dotyczy pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia 2014 r. zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie zrezygnowali z tworzenia funduszu. Obowiązek przekazania środków na rachunek ZFŚS obejmuje też pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obligatoryjnie, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.


Odpisy na ZFŚS


Pracodawcy tworzą fundusz z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 12.

Kwota odpisu przypadającego na jednego pracownika jest iloczynem podanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS) procentowej stawki odpisu oraz przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2014 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w 2. półroczu 2010 r. ogłoszone przez Prezesa GUS - wynosi ono 2917,14 zł.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: Do 31 maja 2014 r. pracodawcy przekazują na konto ZFŚS 75% odpisu na fundusz

Artykuł informuje o wysokości odpisu podstawowego w 2014 r. oraz wskazuje w jakim terminie pracodawcy maja obowiązek przekazać środki na rachunek zfśs. Omawia również kwestię odpowiedzialności, jaką może ponieść pracodawca za nieprzekazanie środków.

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

Jak dokonać korekty odpisu na ZFŚS na koniec roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »