| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o CIT proponowane jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczas obowiązujący współczynnik zadłużenia do kapitału zakładowego (3:1) zastąpiony będzie współczynnikiem zadłużenia do kapitałów własnych podatnika (1:1) pomniejszonych o pożyczkę podporządkowaną. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2015 roku.


Wyznaczenie limitu odsetek od kosztów uzyskania przychodów


Projekt ustawy reguluje również sposób obliczania limitu odsetek m.in. wprowadzając warunek, zgodnie z którym suma wartości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 50% zysku operacyjnego podatnika uzyskanego za dany rok.

Zdaniem resortu, w taki sposób ustalone czynniki umożliwią zaliczenie odsetek od kosztów w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, a w szczególności od stopnia, w jakim uzyskane tytułem finansowania dłużnego środki przeznaczy on na inwestycje.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.


Redefinicja pojęcia „zadłużenia”


Zauważyć też należy, iż zmianą brzmienia przepisów poszerzono pojęcie „zadłużenia”, które w proponowanej definicji, oprócz dotychczasowego ograniczenia wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczki, będzie uwzględniało również kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Natomiast nie będzie to dotyczyć pochodnych instrumentów finansowych, które w rozumieniu nowych przepisów nie są uznawane za pożyczkę.

Wprowadzenie powyższych zmian zawarte jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu. Nowelizacja ustawy powinna wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK