| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o CIT proponowane jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczas obowiązujący współczynnik zadłużenia do kapitału zakładowego (3:1) zastąpiony będzie współczynnikiem zadłużenia do kapitałów własnych podatnika (1:1) pomniejszonych o pożyczkę podporządkowaną. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2015 roku.


Wyznaczenie limitu odsetek od kosztów uzyskania przychodów


Projekt ustawy reguluje również sposób obliczania limitu odsetek m.in. wprowadzając warunek, zgodnie z którym suma wartości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 50% zysku operacyjnego podatnika uzyskanego za dany rok.

Zdaniem resortu, w taki sposób ustalone czynniki umożliwią zaliczenie odsetek od kosztów w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, a w szczególności od stopnia, w jakim uzyskane tytułem finansowania dłużnego środki przeznaczy on na inwestycje.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.


Redefinicja pojęcia „zadłużenia”


Zauważyć też należy, iż zmianą brzmienia przepisów poszerzono pojęcie „zadłużenia”, które w proponowanej definicji, oprócz dotychczasowego ograniczenia wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczki, będzie uwzględniało również kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Natomiast nie będzie to dotyczyć pochodnych instrumentów finansowych, które w rozumieniu nowych przepisów nie są uznawane za pożyczkę.

Wprowadzenie powyższych zmian zawarte jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu. Nowelizacja ustawy powinna wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK