| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o CIT proponowane jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczas obowiązujący współczynnik zadłużenia do kapitału zakładowego (3:1) zastąpiony będzie współczynnikiem zadłużenia do kapitałów własnych podatnika (1:1) pomniejszonych o pożyczkę podporządkowaną. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2015 roku.

Multipakiet: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - aktualny stan prawny


Zgodnie z treścią dotychczas obowiązujących przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p. możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonych podatnikom uzależniona jest od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki. Biorąc jednak pod uwagę, iż wysokość kapitału zakładowego w rzeczywistości nie odzwierciedla wartości posiadanego majątku spółki, a tym samym jej zdolności kredytowej, resort finansów proponuje odstąpienie od kryterium „kapitału zakładowego” i zastąpienie go, z pewnymi wyłączeniami, kryterium wysokości kapitałów własnych podatnika.

Zapisz się na nasz newsletter


Nowy wskaźnik nie dla wszystkich kontrahentów


Ministerstwo Finansów ponadto argumentuje wprowadzenie nowego wskaźnika tym, że takie zastosowanie zostało przyjęte również w innych krajach. W Polsce jednak będzie on dotyczył jedynie zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych w sposób bezpośredni i pośredni z podatnikiem, czyli nie wobec wszystkich kontrahentów. W proponowanych zmianach w ustawodawstwie nie została zatem uwzględniona sytuacja dotycząca zadłużenia podatnika wobec innych podmiotów.

Wśród projektowanych zmian ustawy znajdują się również m.in. rozciągnięcie stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji na powiązania pośrednie, pomniejszenie wysokości „zadłużenia” branego pod uwagę przy stosowaniu regulacji o wartość udzielonych pożyczek, a także wprowadzenie nowej, alternatywnej (w stosunku do istniejącej) metody zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów.

Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.


Alternatywna metoda zaliczania odsetek


Projekt nowelizacji ustawy o CIT przewiduje wprowadzenie alternatywnego rozwiązania dla podatnika (będącego spółką lub spółdzielnią) w przypadku uznania, iż aktualnie obowiązujące zasady oparte na relacji między kapitałem a zadłużeniem wobec powiązanych podmiotów nie odpowiadają specyfice prowadzonej działalności gospodarczej, a przez to wypaczają otrzymany wynik podatkowy. Zgodnie z przedstawionym przez resort uzasadnieniem projektu, w takiej sytuacji podatnik będzie miał prawo wyboru rozwiązania wyznaczającego maksymalny poziom odliczania odsetek przez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, bez konieczności ustalania zadłużenia w stosunku do podmiotów powiązanych i niezależnie od wysokości posiadanego kapitału własnego.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK