| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niewielu przyszłych emerytów wybiera OFE

Niewielu przyszłych emerytów wybiera OFE

Od 1 kwietnia przyszli emeryci mogą decydować, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę – w OFE i ZUS czy tylko ZUS. Dotychczas do OFE zapisało się zaledwie 185 tysięcy osób.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Zainteresowanie zapisywaniem się do OFE wciąż niewielkie


Mają wybór OFE i ZUS albo tylko ZUS. Jak na razie do OFE zapisało się 185 tysięcy osób z 14 milionów uprawnionych. Zdaniem prezesa Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych Adama Sankowskiego, jednym z powodów może być fakt, że wybierając ZUS nie trzeba nic robić.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?


Deklaracja do końca lipca


Aby zapisać się do OFE trzeba złożyć deklarację. A z tym jak zwykle możemy czekać do ostatniej chwili czyli do końca lipca, bo taki jest czas na dokonanie wyboru. Główny ekonomista Busines Centre Club profesor Stanisław Gomułka zwraca natomiast uwagę, że jeśli wybierzemy OFE, to trafi tam zaledwie 2,92 procent naszej składki emerytalnej.

W jego opinii, nasz wybór nie będzie więc miał większego znaczenia. Według obu rozmówców IAR powodem nikłego zainteresowania funduszami może być również zakaz reklamowania OFE. Za złamanie zakazu grozi kara do 3 milionów złotych.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Zapisz się na nasz newsletter


Komentarze do tak małego zainteresowania wyborem OFE


185 tysięcy osób to bardzo niewiele, zważywszy, że uprawnionych jest 14 milionów. - mówi prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz poproszony o komentarz do tak nikłego zainteresowania wyborem OFE podkreślił, że on sam także nie chce ryzykować swoich pieniędzy na emeryturę na rynku kapitałowym i wybrał ZUS. Przypomniał, że Polacy na wybór co będzie się działo z ich składką emerytalną mają jeszcze czas do końca lipca i każdy powinien sam zdecydować o przyszłości swoich składek emerytalnych. Najważniejsze, że ma wybór - zaznaczył minister.

Tymczasem prezes ZUS Zbigniew Derdziuk przypomina, że ubezpieczony, który chce, by część jego składki przekazywana była do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS-ie. Można je pobrać ze stron internetowych ministerstwa finansów, ministerstwa pracy a także ZUS-u. Oświadczenie można przesłać drogą elektroniczną po zarejestrowaniu się się na stronie www.pue.zus.pl.

Prezes Derdziuk zaznaczył, że do OFE, jeśli ktoś zdecyduje się na bycie w funduszu, będzie odprowadzane wspomniane 2,92 procent podstawy wymiaru składki emerytalnej. 4,38 procent podstawy będzie zaś trafiało na subkonto w ZUS-ie. Jeśli zaś zdecydujemy się na pozostanie w ZUS-ie, na subkonto odprowadzane będzie 7,3 procent podstawy wymiaru naszej składki emerytalnej. Osoby chcące pozostać w ZUS-ie nie muszą nic robić. Jeśli nie złożą deklaracji do któregoś z OFE, cała ich emerytalna składka będzie wędrowała do ZUS-u. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS-ie nie będzie ostateczna. Będzie ją można zmienić za dwa lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co cztery lata.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK