| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > RPO: kwota wolna od podatku powinna zależeć od sytuacji materialnej

RPO: kwota wolna od podatku powinna zależeć od sytuacji materialnej

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska w sprawie zróżnicowania wysokości kwoty wolnej od podatku. Wskazała, że kwota wolna od podatku dochodowego stanowi ulgę o powszechnym charakterze, a system opodatkowania dochodów powinien uwzględniać sytuację dochodową najuboższej części społeczeństwa.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

RPO pismem z 27 maja 2014 r. nr V.511.367.2014.AB wystąpiła do MF w sprawie zróżnicowania wysokości kwoty wolnej od podatku. W wystąpieniu RPO wskazała, że od 2009 r. nie są waloryzowane kwoty określone w skali podatkowej, w tym także kwota zmniejszająca podatek. Nie zmienia się więc kwota dochodu, która nie podlega opodatkowaniu.

Zobacz wskaźnik: Skala podatkowa podatku dochodowego od osób fizycznych w 2013 i 2014 r.

W systemie opodatkowania dochodów ludności tylko kwota wolna od podatku dochodowego stanowi ulgę o powszechnym charakterze, korzysta z niej bowiem każdy podatnik tego podatku.

RPO zwróciła uwagę, że w odczuciu społecznym dochody do wysokości minimum egzystencji nie powinny być opodatkowane. Wysokość kwoty wolnej od podatku jest kształtowana w oderwaniu od sytuacji najuboższej części społeczeństwa, do której kierowane są świadczenia pomocy społecznej. W obowiązującym stanie prawnym podatek dochodowy od osób fizycznych płacą nawet osoby, które nie są w stanie zaspokoić własnych potrzeb bytowych.

Zdaniem rzecznika system opodatkowania dochodów nie może realizować zadań pomocy społecznej, powinien jednak uwzględniać sytuację dochodową najuboższej części społeczeństwa.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »