REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne zmiany w zakresie niedostatecznej kapitalizacji - nowy zakres, metody obliczania i skutki dla przedsiębiorców

Monika Ławnicka
doradca podatkowy
menedżer w Accreo

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o CIT i o PIT oraz niektórych innych ustaw, będący obecnie przedmiotem prac w Sejmie, wprowadza zupełnie nowe zasady dotyczące niedostatecznej kapitalizacji (czyli ograniczeń w zaliczaniu do kosztów podatkowych odsetek od finansowania uzyskanego od podmiotów powiązanych). Zmiany będą miały istotny wpływ na działalność przedsiębiorców – w konsekwencji, powinni oni już teraz zapoznać się z planowanym brzmieniem przepisów.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Przede wszystkim, nowelizacja poszerza znacząco krąg podmiotów, które - udzielając finansowania dłużnego danemu podatnikowi - będą objęte ograniczeniami wynikającymi z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczasowe brzmienie przepisów, obejmujące pożyczki od podmiotów powiązanych bezpośrednio (spółki „matki” lub spółki „siostry”), pozwalało na korzystne podatkowo strukturyzowanie finansowania wewnątrzgrupowego (poprzez pożyczkę od spółki „babki” czy „ciotki”). Nowelizacja zakłada natomiast rozszerzenie ograniczeń o podmioty powiązane pośrednio. Dla obliczenia pośredniego udziału, zastosowanie znajdą reguły zaczerpnięte z przepisów o cenach transferowych (czyli, przykładowo, spółka „babka” posiadająca 30% udział w spółce „matce” będącej właścicielem 27% udziałów podatnika będzie traktowana jako posiadająca pośrednio 27% udziałów podatnika). Nowe reguły obejmą również SKA - przy czym komplementariusze będą traktowani jako objęci ograniczeniami w każdym przypadku.

Zmianie ulegnie również współczynnik stosunku wartości zadłużenia do kapitału. Obecne regulacje odwołują się do trzykrotności kapitału zakładowego spółki-pożyczkobiorcy. Nowelizacja zakłada natomiast wprowadzenie wskaźnika zadłużenia (wobec podmiotów powiązanych pośrednio i bezpośrednio) do kapitału własnego spółki - w proporcji 1:1. Pojęcie kapitału własnego nie zostało przy tym zdefiniowane w ustawie - można przypuszczać, że projektodawca miał na myśli kapitały własne w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Ogólny efekt tej zmiany najprawdopodobniej będzie co do zasady niekorzystny dla podatników (zmniejszeniu, z 3:1 do 1:1 ulega sam współczynnik). Nie jest jednak wykluczone, że w pewnych przypadkach, posiadanie wysokiej wartości np. kapitału zapasowego czy rezerwowego zmniejszy lub zniweluje niekorzystne skutki zmiany współczynnika.

Ulgę na nowe technologie zastąpi kredyt na innowacje

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojęcie „pożyczki” ulegnie zmianom o charakterze doprecyzowującym - pod tą definicją rozumieć się będzie każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy, a biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy, a także: kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Warto wskazać, że pożyczką nie będą pochodne instrumenty finansowe; nowelizacja nie odnosi się również do poręczeń i gwarancji udzielanych przez podmioty powiązane w związku z kredytem lub pożyczką.

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie alternatywnej metody obliczania odsetek (nie tylko od podmiotów powiązanych) stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy będą mogli bowiem zdecydować się na ustalanie kwoty zaliczanych do kosztów odsetek w odniesieniu do stopy referencyjnej NBP (powiększonej o 1,25 punktu procentowego), pomnożonej przez wartość podatkową aktywów (z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych). Tak ustalone odsetki nie będą jednak mogły przekroczyć 50% zysku z działalności operacyjnej. Wybór omawianej metody będzie dla podatnika wiążący przez co najmniej trzy lata.

W praktyce, dokonanie wyboru między „podstawową” a alternatywną metodą określania kwoty odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia prognoz finansowych (dotyczących zarówno własnej działalności podatnika, jak i przewidywanej sytuacji rynkowej).

W świetle planowanych przepisów, wydaje się, że możliwości korzystnego podatkowo finansowania wewnątrzgrupowego zostaną znacznie ograniczone. Potencjalne rozwiązania pozwalające na zwiększenie wartości odsetek zaliczanych do kosztów będą musiały być „szyte na miarę”, dostosowane do konkretnej sytuacji podatnika i jego grupy kapitałowej.


Monika Ławnicka, doradca podatkowy, menedżer w Accreo

 

 

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: Accreo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA