| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Leki za grosz

PIT. Leki za grosz

Osoby, które kupiły w aptece "lek za grosz", będą musiały zapłacić podatek od rzeczywistej ceny leku, jeśli apteka będzie pokrywać różnicę w cenie bonami towarowymi. W przypadku jednak gdy apteka - podobnie jak supermarkety - zastosuje promocję danego leku skierowaną do wszystkich, to pacjent podatku już nie zapłaci -wynika z wyjaśnień organów podatkowych.

Apteki sieci EURO-APTEKI oferują pacjentom leki za 1 grosz. Promocja dotyczy przede wszystkim leków z odpłatnością ryczałtową, która wynosi 3,20 zł. Pacjent jednak płaci za taki lek tylko 1 grosz. Na odwrocie paragonu apteka „przybija” pieczątkę o treści „opłata zrealizowana bonami towarowymi EURO-APTEKI w ilości...”. Owych bonów pacjent nie otrzymuje, a o ich istnieniu świadczy jedynie adnotacja na paragonie.

Zgodnie z wyjaśnieniami Izby Skarbowej w Krakowie, bonus, jaki apteka przyznaje pacjentowi, jest jego dochodem. Apteka powinna w takim przypadku sporządzić informację PIT-8C odrębnie dla każdego podatnika, który kupił „lek za grosz” o wysokości przychodu za cały rok podatkowy i przesłać ją podatnikowi do końca lutego następnego roku podatkowego. Apteka wtedy postąpi w podobny sposób, jak pracodawca rozliczający bony wręczane swoim pracownikom. Podatnik natomiast na podstawie tej informacji powinien te przychody wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić od nich podatek dochodowy.

Mariusz Jędraszewski z Izby Skarbowej w Krakowie w rozmowie z „GP” jednak wyjaśnił, że obowiązek zapłaty podatku będzie spoczywał na pacjentach wtedy, gdy apteka będzie stosowała bony na pokrycie różnicy między ceną rzeczywistą leku a ceną zapłaconą przez pacjenta. – Jeśli apteki zastosują, tak jak supermarkety, promocje skierowane do wszystkich, wtedy osoba kupująca „lek za grosz” nie będzie musiała płacić podatku od ceny rzeczywistej leku, o ile jednorazowa wartość takiego świadczenia nie przekroczy kwoty 100 zł.

Podobnego zdania jest Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. – Jeśli oferta byłaby skierowana do konkretnych osób, to wtedy musiałyby one zapłacić podatek. Jeśli natomiast apteka zastosuje propozycję, z której może skorzystać każdy, o podatku nie może być mowy – wyjaśniła. Z kolei Rafał Szandecki, prawnik EURO-APTEKI, przekonywał „GP”, że „leki za grosz” są właśnie taką samą promocją, jaką stosują supermarkety.

– Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 (inne źródła przychodu), otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza 100 zł – argumentował Rafał Szandecki.

Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK