| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Leki za grosz

PIT. Leki za grosz

Osoby, które kupiły w aptece "lek za grosz", będą musiały zapłacić podatek od rzeczywistej ceny leku, jeśli apteka będzie pokrywać różnicę w cenie bonami towarowymi. W przypadku jednak gdy apteka - podobnie jak supermarkety - zastosuje promocję danego leku skierowaną do wszystkich, to pacjent podatku już nie zapłaci -wynika z wyjaśnień organów podatkowych.

Apteki sieci EURO-APTEKI oferują pacjentom leki za 1 grosz. Promocja dotyczy przede wszystkim leków z odpłatnością ryczałtową, która wynosi 3,20 zł. Pacjent jednak płaci za taki lek tylko 1 grosz. Na odwrocie paragonu apteka „przybija” pieczątkę o treści „opłata zrealizowana bonami towarowymi EURO-APTEKI w ilości...”. Owych bonów pacjent nie otrzymuje, a o ich istnieniu świadczy jedynie adnotacja na paragonie.

Zgodnie z wyjaśnieniami Izby Skarbowej w Krakowie, bonus, jaki apteka przyznaje pacjentowi, jest jego dochodem. Apteka powinna w takim przypadku sporządzić informację PIT-8C odrębnie dla każdego podatnika, który kupił „lek za grosz” o wysokości przychodu za cały rok podatkowy i przesłać ją podatnikowi do końca lutego następnego roku podatkowego. Apteka wtedy postąpi w podobny sposób, jak pracodawca rozliczający bony wręczane swoim pracownikom. Podatnik natomiast na podstawie tej informacji powinien te przychody wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić od nich podatek dochodowy.

Mariusz Jędraszewski z Izby Skarbowej w Krakowie w rozmowie z „GP” jednak wyjaśnił, że obowiązek zapłaty podatku będzie spoczywał na pacjentach wtedy, gdy apteka będzie stosowała bony na pokrycie różnicy między ceną rzeczywistą leku a ceną zapłaconą przez pacjenta. – Jeśli apteki zastosują, tak jak supermarkety, promocje skierowane do wszystkich, wtedy osoba kupująca „lek za grosz” nie będzie musiała płacić podatku od ceny rzeczywistej leku, o ile jednorazowa wartość takiego świadczenia nie przekroczy kwoty 100 zł.

Podobnego zdania jest Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. – Jeśli oferta byłaby skierowana do konkretnych osób, to wtedy musiałyby one zapłacić podatek. Jeśli natomiast apteka zastosuje propozycję, z której może skorzystać każdy, o podatku nie może być mowy – wyjaśniła. Z kolei Rafał Szandecki, prawnik EURO-APTEKI, przekonywał „GP”, że „leki za grosz” są właśnie taką samą promocją, jaką stosują supermarkety.

– Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 (inne źródła przychodu), otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza 100 zł – argumentował Rafał Szandecki.

Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK