| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > WSA. O umorzeniu decyduje interes publiczny

WSA. O umorzeniu decyduje interes publiczny

Jeśli zapłata zaległości podatkowej spowoduje u podatnika konieczność skorzystania np. z pomocy społecznej, to sytuacja ta, jako przesłanka interesu publicznego, może skutkować umorzeniem zaległości podatkowej - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Po jej zawieszeniu rozliczyła się wspólnie z małoletnimi dziećmi. Zaległość podatkowa powstała w wyniku korekty dokonanej na wezwanie organu podatkowego i zmiany sposobu rozliczania. W efekcie podatniczka wystąpiła do urzędu z prośbą o umorzenie zaległości, wskazując argumenty opisujące trudną sytuację osobistą i życiową, w jakiej się znajduje.

Organy podatkowe konsekwentnie stały na stanowisku, że w sprawie nie można mówić o ważnym interesie podatnika. Zaistnienie tego warunku musi być wynikiem okoliczności niezależnych od podatnika. Dodatkowo wskazywano na uznaniowy charakter umorzenia.

Rozstrzygając sprawę sąd zauważył, że umorzenie jest dopuszczalne, jeżeli jest uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. W tej sprawie organy obu instancji skupiły rozważania na interesie podatnika, pomijając przesłankę interesu publicznego. W tym kontekście interes ten powinien być postrzegany jako ograniczenie ewentualnych wydatków z opieki społecznej. Chodzi o taką sytuację, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje u podatnika konieczność skorzystania z tego typu pomocy. Argumenty te powinny ocenić organy i odpowiedzieć, czy nie uzasadniają one zastosowania umorzenia.

Sygn. akt I SA/Bk 134/05
 Michał Stuczyński

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK