| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Aby odliczyć ZUS od podatku w przypadku zatrudniania gosposi, okres zatrudnienia będzie musiał wynosić co najmniej 12 miesięcy. Nie ma jednak wymogu zatrudniania tej samej osoby przez ten czas - zapewnia resort gospodarki.

Senat wczoraj debatował nad nowelą ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadza ona zmiany w ustawie o PIT, które mają zachęcić do legalnego zatrudniania pomocy domowych. Osoby zatrudniające nianie na podstawie tzw. umowy aktywizacyjnej będą mogły m.in. odliczyć od podatku opłacone za nie składki na ZUS. Aby skorzystać z ulgi, umowa musi trwać nieprzerwanie przez rok.

Eksperci są zdania, że zaproponowane rozwiązania nie spowodują boomu na legalnym rynku pracy pomocy domowych. Wyjście niań z szarej strefy może się okazać mało opłacalne zarówno dla nich samych, jak i rodzin, które miałyby im dawać pracę. Potencjalnych pracodawców mogą też zniechęcić uciążliwe wymogi biurokratyczne związane z zatrudnieniem gosposi.

– Mówimy o 12-miesięcznym okresie nieprzerwanej pracy. Ulga będzie przysługiwała także, gdy pół roku będzie pracować pani A, a przez następne pół roku pani B – tłumaczył wczoraj podczas posiedzenia Senatu wiceminister gospodarki i pracy Jacek Mięcina. Ustawa zwalnia też z podatku jednorazowe środki, które otrzymują bezrobotni z Funduszu Pracy. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte, przepis ten będzie działał z mocą wsteczną od 1 stycznia 2005 r.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK