| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Aby odliczyć ZUS od podatku w przypadku zatrudniania gosposi, okres zatrudnienia będzie musiał wynosić co najmniej 12 miesięcy. Nie ma jednak wymogu zatrudniania tej samej osoby przez ten czas - zapewnia resort gospodarki.

Senat wczoraj debatował nad nowelą ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadza ona zmiany w ustawie o PIT, które mają zachęcić do legalnego zatrudniania pomocy domowych. Osoby zatrudniające nianie na podstawie tzw. umowy aktywizacyjnej będą mogły m.in. odliczyć od podatku opłacone za nie składki na ZUS. Aby skorzystać z ulgi, umowa musi trwać nieprzerwanie przez rok.

Eksperci są zdania, że zaproponowane rozwiązania nie spowodują boomu na legalnym rynku pracy pomocy domowych. Wyjście niań z szarej strefy może się okazać mało opłacalne zarówno dla nich samych, jak i rodzin, które miałyby im dawać pracę. Potencjalnych pracodawców mogą też zniechęcić uciążliwe wymogi biurokratyczne związane z zatrudnieniem gosposi.

– Mówimy o 12-miesięcznym okresie nieprzerwanej pracy. Ulga będzie przysługiwała także, gdy pół roku będzie pracować pani A, a przez następne pół roku pani B – tłumaczył wczoraj podczas posiedzenia Senatu wiceminister gospodarki i pracy Jacek Mięcina. Ustawa zwalnia też z podatku jednorazowe środki, które otrzymują bezrobotni z Funduszu Pracy. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte, przepis ten będzie działał z mocą wsteczną od 1 stycznia 2005 r.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK