| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Aby odliczyć ZUS od podatku w przypadku zatrudniania gosposi, okres zatrudnienia będzie musiał wynosić co najmniej 12 miesięcy. Nie ma jednak wymogu zatrudniania tej samej osoby przez ten czas - zapewnia resort gospodarki.

Senat wczoraj debatował nad nowelą ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadza ona zmiany w ustawie o PIT, które mają zachęcić do legalnego zatrudniania pomocy domowych. Osoby zatrudniające nianie na podstawie tzw. umowy aktywizacyjnej będą mogły m.in. odliczyć od podatku opłacone za nie składki na ZUS. Aby skorzystać z ulgi, umowa musi trwać nieprzerwanie przez rok.

Eksperci są zdania, że zaproponowane rozwiązania nie spowodują boomu na legalnym rynku pracy pomocy domowych. Wyjście niań z szarej strefy może się okazać mało opłacalne zarówno dla nich samych, jak i rodzin, które miałyby im dawać pracę. Potencjalnych pracodawców mogą też zniechęcić uciążliwe wymogi biurokratyczne związane z zatrudnieniem gosposi.

– Mówimy o 12-miesięcznym okresie nieprzerwanej pracy. Ulga będzie przysługiwała także, gdy pół roku będzie pracować pani A, a przez następne pół roku pani B – tłumaczył wczoraj podczas posiedzenia Senatu wiceminister gospodarki i pracy Jacek Mięcina. Ustawa zwalnia też z podatku jednorazowe środki, które otrzymują bezrobotni z Funduszu Pracy. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte, przepis ten będzie działał z mocą wsteczną od 1 stycznia 2005 r.

Marcin Musiał
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »