| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczenie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych ma dotyczyć całego okresu obowiązywania ustawy, a nie jednorazowej rekompensaty.
Po naszych doniesieniach o wątpliwościach związanych ze stosowaniem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Senat postanowił ją poprawić.

Podczas piątkowego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że po przyjętych przez Sejm ograniczeniach zmniejszających ciężar finansowy dla budżetu i pole do nadużyć ustawa ta jest „od strony legislacyjnej całkiem przyzwoita”.

Konieczne były jednak poprawki, które zgłoszono podczas posiedzenia.

– Pojawiły się wątpliwości, o których donosiła prasa, czy maksymalna kwota zwrotu dotyczy trzech lat, czy każdego roku. Jeżeli wpiszemy, że chodzi o cały okres obowiązywania ustawy, to wszelkie wątpliwości znikną – mówił Jarosław Neneman.

Kolejna poprawka to przepis przejściowy, o którego wprowadzeniu zapomniał Sejm. Otóż z założenia zwrot ma dotyczyć wszystkich faktur wystawionych po 1 maja 2004 r., a wniosek o rekompensatę podatku można będzie złożyć do pół roku po zakończeniu inwestycji. Problem w tym, że ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r.

– Poprawka pozwoli skorzystać z dobrodziejstw ustawy w przypadku zakończenia inwestycji wcześniej niż pół roku przed wejściem w życie ustawy – tłumaczył wiceminister J. Neneman.

Kontrowersje dotyczyły obliczania maksymalnej kwoty zwrotu VAT. Zdaniem biura legislacyjnego Senatu, iloczyn służący do jej ustalenia powinien być wyliczany przez urzędy skarbowe, a nie podatników. Odpowiedniej poprawki nie zgłoszono, ale J. Neneman obiecał, że aktualny iloczyn będzie wywieszany w urzędach skarbowych i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Poprawki i ustawa mają być głosowane w tym tygodniu.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK