| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie mniej niż 225 euro na kwartał

Nie mniej niż 225 euro na kwartał

Prawo do zwrotu VAT w Belgii mają poza przedsiębiorcami belgijskimi również przedsiębiorcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Belgii. Jednak przedsiębiorcy z UE, by móc ubiegać się o zwrot podatku, nie mogą posiadać w tym kraju miejsca prowadzenia działalności. Nie mogą też zajmować się wykonywaniem usług i dostawą towarów.

Prawo ubiegania się o zwrot VAT w Belgii dają przedsiębiorcom z UE przepisy VIII oraz XIII dyrektywy. VAT w Belgii określony jest w dwóch językach: BTW (holenderski: Belasting over de Toegevoegde) lub TVA (francuski: Taxes sur la Valeur Ajouttee).

Stawka podstawowa podatku wynosi 21 proc., natomiast stawka obniżona – 6 proc.

Na co wydać, by otrzymać zwrot

Bartosz Rasz, doradca podatkowy z Deloitte w biurze w Gdańsku podkreślił, że, aby móc uzyskać zwrot VAT w Belgii, należy ponieść pewne wydatki, gdyż nie od wszystkich zakupów można otrzymać zwrot podatku. Do wydatków, od których przysługuje zwrot, należą m.in.: koszty transportu publicznymi środkami komunikacji (autobus, pociąg, samolot), wynajem samochodu (w 50 proc.), koszty paliwa i napraw (w 50 proc.), koszty taksówek, opłaty związane z uczestnictwem w targach handlowych i konferencjach, koszty wystawiennicze na targach handlowych i konferencjach, koszty uczestnictwa w kursach szkoleniowych, artykuły biurowe, koszty parkingowe (w 50 proc.), periodyki, gazety, książki (jeśli związane są z prowadzoną działalnością).

Z kolei zwrotowi VAT nie podlegają zakupy związane z: zakwaterowaniem (np. hotele), wyżywieniem i napojami, reprezentacją (np. posiłki osób pracujących poza stałym miejscem wykonywania pracy, kolacja z klientem, wspólne posiłki z pracownikami).

Urzędem właściwym do ubiegania się o zwrot VAT w Belgii jest
Bureau Central de TVA pour Assujettis
Etrangers/Centraal BTW Kantoor voor Buitenlandse
Belastingplichtigen
Dienst teruggave Zaveltoren
J. Stevensstraat 7
B-1000 Brussels, Belgium
Tel. +32 (2) 5525982

Gdzie złożyć wniosek

Wypełniony wniosek o zwrot VAT w Belgii należy złożyć do odpowiedniego urzędu (patrz ramka). Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu podkreśliła, że przedsiębiorcy uzyskają w tym urzędzie odpowiednie formularze wniosków (w języku francuskim, niemieckim lub holenderskim). – Niestety formularze te nie są dostępne na stronie internetowej, w celu ich uzyskania konieczny jest zatem kontakt telefoniczny z tym urzędem, z którym można porozumieć się również w języku angielskim. Co więcej, akceptowane jest również samo wypełnienie wniosku w języku angielskim – dodała Katarzyna Berbeć.

Bartosz Rasz dodał także, że złożone wnioski muszą być poparte odpowiednimi oryginałami dokumentów, czyli fakturami oraz dokumentami celnymi, jak również dokumentem potwierdzającym status podatnika VAT w innym kraju członkowskim, np. w Polsce. Dokumenty należy wysłać pocztą na wskazany w ramce adres. – Po zakończeniu procedury dokumenty zostaną zwrócone. Złożony wniosek musi dotyczyć zakupów dokonanych w okresie co najmniej 3-miesięcznym, ale nie dłuższym niż rok kalendarzowy. Wnioski o zwrot VAT mogą zostać złożone do końca trzeciego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym VAT został uiszczony. Oznacza to, że dla wydatków dokonanych w 2004 r. mamy czas na złożenie wniosku o zwrot VAT do końca 2007 r. Wniosek składany do właściwego urzędu nie powinien obejmować kwot niższych niż 225 euro w stosunku kwartalnym oraz 25 euro w skali roku – wyjaśnił Bartosz Rasz.

W jakim terminie zwrot pieniędzy

Na podstawie VIII dyrektywy urząd belgijski jest zobowiązany zwrócić podatek w ciągu 6 miesięcy od momentu zakończenia roku kalendarzowego, którego wnioskowana kwota dotyczy. W praktyce jednak rozpatrzenie wniosku oraz zwrot wnioskowanej kwoty VAT zapłaconego w Belgii następują w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania przez urząd wniosku, a w okresie pozawakacyjnym nawet w ciągu 4 miesięcy.

– Zwrot zostanie dokonany w euro, przelewem bankowym. W przypadku opóźnień ze strony urzędu przedsiębiorcy przysługują odsetki od wnioskowanej kwoty. W razie negatywnego rozstrzygnięcia wniosku o zwrot VAT przedsiębiorca ma prawo odwołać się od tej decyzji, jednak powinien to uczynić w terminie nie przekraczającym 3 lat od momentu wydania odmowy – powiedziała Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu.

Oprac. Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »