| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ubodzy bez opłaty skarbowej

Ubodzy bez opłaty skarbowej

Zaświadczenia wydawane przez wójta czy burmistrza, niezbędne rolnikom do uzasadniania wniosków o pomoc finansową z Unii, podlegają opłacie skarbowej. Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać tylko osoby ubogie.

Opłacie nie podlegają wnioski i załączniki w sprawach dotacji przedmiotowych na zadania w rolnictwie w rozumieniu ustawy o finansach publicznych – wynika z pisma Ministerstwa Finansów (LK-835/78/JB/05/459). Dotacje te obejmują m.in. zadania w zakresie ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego. Opłacie nie podlegają również wnioski i załączniki w sprawach płatności bezpośrednich dla producentów rolnych, składane w trybie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz.U. z 2004 r. nr 6, poz. 40 z późn. zm.).

Natomiast do zaświadczeń wydawanych przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, niezbędnych rolnikom do uzasadnienia wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, zastosowanie może mieć art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o opłacie skarbowej, zwalniający z opłaty wnioski ze względu na stan ubóstwa wnioskodawcy. Zwolnione z opłaty są też zaświadczenia o wielkości użytków rolnych.

Jeśli natomiast zaświadczenie potwierdza jeszcze inne dane, podlega ono opłacie skarbowej. I tak od zaświadczenia o okresie prowadzenia gospodarstwa opłata wynosi 11 zł, a od zaświadczenia w sprawie zaległości w zobowiązaniach podatkowych – 15 zł (nawet jeżeli zaświadczenia te wydawane są w jednym dokumencie).

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK