| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ubodzy bez opłaty skarbowej

Ubodzy bez opłaty skarbowej

Zaświadczenia wydawane przez wójta czy burmistrza, niezbędne rolnikom do uzasadniania wniosków o pomoc finansową z Unii, podlegają opłacie skarbowej. Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać tylko osoby ubogie.

Opłacie nie podlegają wnioski i załączniki w sprawach dotacji przedmiotowych na zadania w rolnictwie w rozumieniu ustawy o finansach publicznych – wynika z pisma Ministerstwa Finansów (LK-835/78/JB/05/459). Dotacje te obejmują m.in. zadania w zakresie ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego. Opłacie nie podlegają również wnioski i załączniki w sprawach płatności bezpośrednich dla producentów rolnych, składane w trybie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz.U. z 2004 r. nr 6, poz. 40 z późn. zm.).

Natomiast do zaświadczeń wydawanych przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, niezbędnych rolnikom do uzasadnienia wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, zastosowanie może mieć art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o opłacie skarbowej, zwalniający z opłaty wnioski ze względu na stan ubóstwa wnioskodawcy. Zwolnione z opłaty są też zaświadczenia o wielkości użytków rolnych.

Jeśli natomiast zaświadczenie potwierdza jeszcze inne dane, podlega ono opłacie skarbowej. I tak od zaświadczenia o okresie prowadzenia gospodarstwa opłata wynosi 11 zł, a od zaświadczenia w sprawie zaległości w zobowiązaniach podatkowych – 15 zł (nawet jeżeli zaświadczenia te wydawane są w jednym dokumencie).

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK