| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do czego służą w spółce z o.o. kapitały zapasowy i rezerwowy

Do czego służą w spółce z o.o. kapitały zapasowy i rezerwowy

Do czego służą w spółce z o.o. kapitały zapasowy i rezerwowy
PROBLEM
Czym różni się (w sensie praktycznym) kapitał zapasowy od kapitału rezerwowego w spółce z o.o.?
RADA
W spółce z o.o., w odróżnieniu od spółki akcyjnej, te dwa rodzaje kapitału mają często tę samą funkcję. Jednak tylko do kapitału zapasowego można przelać agio, a właściwy przy dopłatach jest kapitał rezerwowy.
UZASADNIENIE
Pytanie dotyczy spółki z o.o., ale odpowiadając na nie warto przyjrzeć się funkcji kapitału zapasowego w spółce akcyjnej, w której na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy. W spółce tej do kapitału zapasowego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy. Tak czyni się, dopóki kapitał zapasowy nie osiągnie co najmniej 1/3 wartości kapitału zakładowego. Każda spółka akcyjna musi posiadać kapitał zapasowy. Dlatego np. pominięcie w statucie spółki akcyjnej zapisu o jego utworzeniu nie ma znaczenia. Inaczej jest w spółce z o.o., w której nie ma obowiązku utworzenia kapitału zapasowego i przelewania do niego jakiegoś procentu zysku aż do osiągnięcia ustalonej wartości.
Istnieją oczywiście wyjątki, kiedy kapitał zapasowy w spółce z o.o. musi powstać. Przypomnijmy, że kapitał zakładowy spółki z o.o. powinien wynosić co najmniej 50 000 zł, wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł, a udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Natomiast jeżeli udziały są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę jako agio przelewa się do kapitału zapasowego – nie wolno umieścić tych kwot w kapitale rezerwowym. Należy tak postąpić niezależnie od tego, czy statut spółki z o.o. przewidywał utworzenie kapitału zapasowego.
Z kolei w spółce z o.o. należy utworzyć kapitał rezerwowy, a nie zapasowy, w przypadku wniesienia dopłat. W razie powzięcia uchwały określającej termin ich wniesienia oraz wysokość, równowartość dopłat ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu jako tzw. kapitał rezerwowy z dopłat wspólników (art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości). Kapitał ten wykazuje się jako składnik kapitału własnego do momentu uzasadniającego jego odpisanie. Przy tym uchwalone, lecz niewniesione dopłaty wykazuje się w dodatkowej pozycji kapitałów własnych „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego” – jest to wielkość ujemna.
Brak nakazu tworzenia w spółce z o.o. kapitału zapasowego, co roku zasilanego procentem z zysku spółki, powoduje, że pojęcia „kapitał zapasowy” „kapitały rezerwowe” w spółce z o.o. zlewają się ze sobą. Zwłaszcza że w kilku ważnych regulacjach w Kodeksie spółek handlowych mają one identyczną funkcję. Pierwszą jest uchwała w sprawie dalszego funkcjonowania spółki. Jeżeli bilans (sporządzony przez zarząd albo podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych) wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia takiej uchwały. Przypomnijmy, że w przypadku głosowania uchwały o kontynuacji działalności do jej powzięcia wystarczy bezwzględna większość głosów (umowa spółki może ustanowić inne zasady).
reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »