| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Z dostawą eksportową mamy do czynienia wyłącznie w przypadku, gdy nastąpi wywóz towarów z kraju poza terytorium Wspólnoty, a sprzedaż towarów ma charakter dostawy bez montażu. Natomiast dostawa z montażem nie będzie już sprzedażą eksportową, lecz dostawą w kraju, w którym dokonywana jest instalacja lub montaż towaru. W przypadku dostawy z montażem polski dostawca nie wykazuje tej dostawy w deklaracji VAT jako sprzedaży eksportowej, gdyż miejscem opodatkowania tej transakcji jest kraj trzeci, w którym następuje montaż, niezależnie od tego, czy sprzedający otrzymał dokumenty potwierdzające wywóz towarów z kraju.
ZAPAMIĘTAJ
Za instalację lub montaż towarów nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
PRZYKŁAD
Podatnik zawarł z kontrahentem z Federacji Rosyjskiej dwie umowy na dostawę maszyn piekarniczych. Maszyny te w ramach obu kontraktów będą przesłane przez podatnika do Rosji, z tym że jedna z maszyn została sprzedana bez montażu (kontrahent rosyjski będzie ją montował samodzielnie), druga natomiast ma być dostarczona z montażem, którego polski dostawca będzie dokonywał na miejscu dostawy, tj. w Federacji Rosyjskiej w siedzibie swego kontrahenta. Czy i w którym Państwie wystąpi obowiązek podatkowy? Kiedy dostawca może zastosować stawkę 0% jako właściwą dla sprzedaży eksportowej?
Co do zasady, zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w eksporcie powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Jest to zasada ogólna, od której ustawodawca wprowadził wyjątki, do których należy m.in. dostawa towarów w warunkach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jej art. 22 ust. 1 pkt 2, miejscem dostawy w przypadku towarów instalowanych lub montowanych przez dokonującego dostawy jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Mając to na uwadze, dostawa maszyny piekarniczej wraz z jej montażem na terytorium Federacji Rosyjskiej należy uznać za dostawę towarów, które są montowane lub instalowane, w związku z czym miejscem opodatkowania jest terytorium Federacji Rosyjskiej i tam też ta transakcja powinna zostać opodatkowana zgodnie z miejscowymi przepisami w tym zakresie. Kontrahentowi rosyjskiemu należy wystawić fakturę. W zakresie kontraktu, który dotyczył dostawy towaru wraz z montażem, polski podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w deklaracji VAT, ma natomiast prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z tą dostawą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK