| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Z kolei kontrakt, który dotyczył dostawy maszyny piekarniczej bez montażu jest eksportem towarów i ma do niego zastosowanie art. 19 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu transakcji powstanie z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (do Federacji Rosyjskiej). Zerową stawkę podatkową w odniesieniu do tej sprzedaży podatnik będzie mógł zastosować po spełnieniu warunków z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, czyli po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc.
Obowiązek zwrotu podatku przy zwrocie towarów eksporterowi
Jeżeli podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie całość (lub część) tego towaru powróciła do podatnika, a czynność ta powoduje powrót towaru na terytorium kraju, podatnik jest obowiązany zwrócić całość lub odpowiednią część otrzymanego zwrotu w ciągu 14 dni, licząc od dnia przekroczenia towaru przez granicę Polski. Podatnik może zwiększyć o tę kwotę podatek naliczony, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego.
ZAPAMIĘTAJ
Niedopełnienie obowiązku zwrotu uprzednio otrzymanej kwoty różnicy podatku skutkuje naliczaniem od niezwróconej kwoty odsetek za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Odsetki te liczone są co do zasady od następnego dnia po upływie 14 dni od przekroczenia towarów przez granicę Polski.
Przywołana regulacja ma zapobiegać fikcyjnym transakcjom eksportowym i wywozowi towarów poza granice kraju tylko po to, aby skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej związanej z eksportem i ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Obowiązek korekty rozliczenia zwrotu podatku aktualizuje się jednak tylko w przypadku, gdy uprzednio wyeksportowane poza terytorium Wspólnoty towary zostają zwrócone eksporterowi i przywiezione z powrotem na terytorium kraju. Przepis art. 87 ust. 8 ustawy o VAT nie znajdzie natomiast zastosowania, jeśli uprzednio wyeksportowany towar zostanie sprowadzony do kraju przez inny podmiot niż pierwotny eksporter. Zwrot towaru eksporterowi może dotyczyć całości lub części dostawy eksportowej. W przypadku zwrotu części towaru zwrot przez podatnika otrzymanego zwrotu kwoty różnicy podatku następuje w proporcji do wartości tej części towaru, która została powrotnie sprowadzona do kraju.
PRZYKŁAD Spółka dokonała eksportu towarów na Ukrainę. W związku z tym uzyskała zwrot bezpośredni podatku od towarów i usług ze względu na zastosowanie stawki podatku w wysokości 0%. Wyeksportowane towary zostały zwrócone przez kontrahenta z Ukrainy, z powodu stwierdzonych wad fizycznych. Czy nastąpi konieczność zwrotu części otrzymanego podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK