| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Zgodnie z art. 87 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie całość lub część tego towaru powróciła do podatnika, a czynność ta powoduje powrót towaru na terytorium kraju, podatnik jest obowiązany zwrócić całość lub odpowiednią część otrzymanego zwrotu w ciągu 14 dni, licząc od dnia przekroczenia towaru przez państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatnik może zwiększyć o tę kwotę podatek naliczony, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego. Powoduje to, iż w przypadku zwrotu części towarów będących przedmiotem eksportu, z tytułu którego spółka otrzymała zwrot VAT, jednostka była zobligowana do zwrotu odpowiedniej części otrzymanego zwrotu podatku w ciągu 14 dni od dnia przekroczenia towarów granicy Polski. Jednocześnie zwrócona kwota stanowi kwotę podatku naliczonego, którą podatnik może rozliczyć, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego.
Spółka będzie zatem zobligowana wystawić fakturę korygującą. Kwoty wynikające z wystawionej faktury korygującej winny być rozliczone w miesiącu, w którym towary powróciły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
(Por. informację Opolskiego Urzędu Skarbowego z 30 lipca 2004 r., PP/443-85-1-GK/04)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK