| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

ZAPAMIĘTAJ
Dla powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów decydująca jest data wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, wynikająca z potwierdzenia urzędu celnego, a nie fakt wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty.
PRZYKŁAD
Podatnik, spółka z o.o., zawarł wieloletni kontrakt z kontrahentem spoza Wspólnoty Europejskiej, na podstawie którego sprzedał (przeniósł własność) formy do produkcji. W kontrakcie strony ustaliły, że formy, będące własnością kontrahenta spoza Wspólnoty, będą użytkowane przez podatnika. Na formach tych odbywać się będzie produkcja, a następnie wyprodukowane towary będą kupowane przez kontrahenta – właściciela form. W zamian za korzystanie przez spółkę z form uzgodniono, że cena za sprzedane towary będzie ustalona na takim poziomie, aby rekompensowała właścicielowi form czynsz dzierżawny, jaki spółka powinna uiszczać na jego rzecz za ich używanie. Ponadto za sprzedaż form do produkcji spółka wystawiła fakturę VAT i zastosowała stawkę podatku 0%, traktując tę sprzedaż jako eksport towaru poza terytorium Wspólnoty. Czy podatnik prawidłowo zastosował eksportową stawkę podatkową?
Eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o VAT, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub na jego rzecz bądź przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski) lub na jego rzecz. A zatem, aby daną czynność uznać za eksport towarów, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
• wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, tzn. nie jest wystarczające posiadanie przez podatnika dokumentu celnego lub potwierdzenia wystawionego przez wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, gdyż potwierdzenie musi nastąpić przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty,
• wywóz musi nastąpić poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.
Ponadto wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem opartym na zasadzie terytorialności, wobec czego jest on naliczany od transakcji, które mają miejsce bądź traktowane są jako mające miejsce na ściśle określonym terytorium, tzn. obciąża czynności, które są wykonane lub zgodnie z przepisami uznaje się je za wykonane na terytorium Polski.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK