| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Niezmiernie istotne jest zatem dokładne określenie granic terytorium kraju i w tym aspekcie określenie miejsca wykonywania czynności lub miejsca, w którym dana czynność jest uznawana za wykonaną, czyli miejsca powstania obowiązku podatkowego. W art. 19 ust. 6 ustawy o VAT postanowiono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Dopiero od tego momentu podatnikowi – eksporterowi – służy prawo do zaewidencjonowania tej sprzedaży według stawki podatku 0%. W związku z powyższym, w sytuacji gdy wywóz towaru z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty nie został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako eksport towarów, a podatnik nie ma prawa do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%.
(Por. informację Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z 7 lipca 2004 r., PPII 443/64/101/04)
Bezpośredni i pośredni eksport towarów
Warunki stosowania stawki 0%
Ustawa o VAT rozróżnia dwie kategorie eksportu towarów:
• tzw. eksport bezpośredni – gdy wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty dokonywany jest przez dostawcę towaru lub na jego rzecz,
• tzw. eksport pośredni – gdy wywóz towaru dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Wspólnoty lub na jego rzecz.
W eksporcie bezpośrednim, aby wykazać sprzedaż eksportową, podatnik powinien otrzymać potwierdzenie wywozu przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc, a nie za dany okres rozliczeniowy.
Preferencyjna, zerowa stawka podatkowa przy eksporcie bezpośrednim może być stosowana, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (a nie okres rozliczeniowy) otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W przypadku nieotrzymania w terminie przez eksportera dokumentu potwierdzającego wywóz, podatnik nie wykazuje sprzedaży eksportowej w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy (a nie za dany miesiąc), lecz w okresie następnym, stosując stawkę 0%.
Natomiast dla eksportu pośredniego warunkiem zastosowania stawki zerowej jest posiadanie przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy kopii dokumentu, w którym urząd celny, określony w przepisach celnych, potwierdził wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.
PRZYKŁAD
Eksport bezpośredni

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK