| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

PRZYKŁAD
Eksport pośredni
Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT zawarła 15 sierpnia z kontrahentem z Białorusi umowę na sprzedaż mebli. 20 sierpnia kontrahent białoruski dokonał wywozu zakupionego towaru z Polski na Białoruś. Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta białoruskiego kopię potwierdzenia wywozu towaru 21 września. Kiedy podatnik może rozliczyć sprzedaż eksportową ze stawką 0%?
W przypadku eksportu – zarówno bezpośredniego, jak i pośredniego – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie pośrednim stawka VAT wynosi 0%, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru, także w przypadku gdy dokumenty wywozowe zostały wystawione na kontrahenta zagranicznego.
Ponieważ podatnik otrzymał od kontrahenta kopię potwierdzenia wywozu 21 września, może on wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0% w deklaracji za sierpień, którą należy złożyć do 25 września. Gdyby przed złożeniem deklaracji za sierpień (czyli do 25 września) podatnik nie dysponował kopią potwierdzenia wywozu towarów przez nabywcę poza granice Wspólnoty, byłby zobowiązany do rozliczenia sprzedaży w rozliczeniu za sierpień z krajową stawką podatkową (np. 22%), a prawo do skorygowania rozliczenia za okres rozliczeniowy, w którym wykazał eksport jako sprzedaż krajową, powstanie z chwilą otrzymania potwierdzenia wywozu.
PRZYKŁAD
Eksport pośredni
Spółka z o.o. w ramach prowadzonej działalności dokonuje dostawy towaru własnej produkcji kontrahentowi niemieckiemu. Zgodnie z zawartą umową kontrahent odbiera towar w Polsce, a następnie we własnym imieniu odprawia go w polskim urzędzie celnym i eksportuje do Norwegii. Na potwierdzenie dokonania powyższych transakcji spółka posiada kopię faktury VAT, specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, dokument odprawy celnej SAD (kserokopia), dokument CMR (wywozu towaru przez kontrahenta z Niemiec do Norwegii), dokument zawierający nazwę i adres siedziby nabywcy tych towarów, określenie towarów i ich ilości, potwierdzenie przyjęcie tych towarów przez nabywcę, rodzaj i numer rejestracyjny środka transportu, którym towary są wywożone. Czy dostawy towaru własnej produkcji kontrahentowi niemieckiemu można zakwalifikować jako dostawę wewnątrzwspólnotową, czy ww. dokumenty są wystarczające do udokumentowania transakcji i czy spółka może zastosować stawkę 0%?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK