| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

W przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z dostawą wewnątrzwspólnotową, gdyż nie ma tutaj przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 13 ustawy o VAT. Natomiast jest to przypadek określany mianem eksportu pośredniego, uregulowany w art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy o VAT. W tym przypadku polski eksporter sprzedaje towary podmiotowi zagranicznego, który wywozi je lub zleca ich wywóz poza granice Wspólnoty i dokonuje odprawy celnej we własnym imieniu. Przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o VAT, jeżeli wywóz dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Warunki stosowania w takim wypadku preferencyjnej stawki 0% zostały uregulowane w art. 41 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym do wymienionego eksportu stosuje się również odpowiednio uregulowania ust. 4 i 5 tego artykułu. W myśl przywołanych przepisów stawkę 0% stosuje się odpowiednio do eksportu, jeżeli wywóz dokonany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów.
Potwierdzenie wywozu towarów przez urząd celny określony w przepisach celnych oznacza, że nie jest wystarczające posiadanie przez podatnika dokumentu celnego lub potwierdzenia wystawionego przez wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, gdyż potwierdzenie musi być dokonane przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty.
Otrzymanie przez podatnika kopii dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż wymienionym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał potwierdzenie wywozu. Do tego czasu, w razie nieotrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza obszar UE, przed złożeniem deklaracji za okres, w którym podatnik dokonał dostawy towarów, eksporter do takiej dostawy ma obowiązek zastosowania stawki podatku właściwej dla dostawy krajowej, wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT.
Powyższe warunki i dokumenty są wystarczające do zastosowania stawki 0% przez podatnika dokonującego takiej dostawy. Należy jednak zauważyć, że możliwość zastosowania stawki 0% podatku uzależniono od posiadania przez eksportera dokumentu potwierdzającego wywóz towarów z terytorium UE, jednakże to nie on, ale nabywca towarów dokonuje takiego wywozu w swoim imieniu. Oznacza to, że dokumentami celnymi istotnymi do rozliczenia eksportera dysponuje nabywca towarów. Zatem eksporter winien umownie zabezpieczyć w stosunku do zagranicznego nabywcy uprawnienie do otrzymania od niego kopii takiego potwierdzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK