| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

(Por. informację Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 2 czerwca 2004 r., ZP–I/443/55/04)
ZAPAMIĘTAJ
W eksporcie pośrednim przy braku potwierdzenia wywozu towarów przed złożeniem deklaracji rozliczeniowej za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży eksportowej, sprzedaż taką należy wykazać według krajowej stawki VAT. W eksporcie bezpośrednim przy braku dokumentu potwierdzającego wywóz, termin wykazania sprzedaży eksportowej ze stawką 0% ulega przesunięciu na miesiąc następujący po miesiącu sprzedaży. Gdy potwierdzenie wywozu nie wpłynie także przed złożeniem deklaracji za drugi miesiąc po dokonaniu sprzedaży eksportowej, należy sprzedaż wykazać z właściwą stawką krajową.
Przedpłaty i zaliczki w eksporcie
W przypadku otrzymania przez eksportera towarów części należności przed wydaniem towaru (przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty), zgodnie z art. 19 ust. 11 i ust. 12 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania od kontrahenta jakiejkolwiek części ceny, przy jednoczesnym spełnieniu warunku, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.
Od 1 czerwca 2005 r. wskutek nowelizacji ustawy o VAT eksporter nie musi składać zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku. Zmiana przepisów w tym zakresie uprościła zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego przy wpłatach częściowych. Dotychczas ustalenie wysokości zabezpieczenia majątkowego stwarzało problemy podatnikom, gdyż powinno było odpowiadać kwocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w danym okresie rozliczeniowym, o której zwrot eksporter występował. Jednak wysokość różnicy podatku mogła być podatnikowi znana dopiero po zamknięciu rozliczenia danego miesiąca, a w konsekwencji eksporter nie był często w stanie określić, o jaką kwotę zwrotu różnicy podatku będzie się ubiegał. Brak złożenia zabezpieczenia wyłączał z kolei powstanie obowiązku podatkowego w stosunku do zaliczek eksportowych.
W aktualnym stanie prawnym, jeśli podatnik otrzyma zwrot różnicy podatku, a warunki powstania obowiązku podatkowego co do zaliczek eksportowych nie zostały spełnione, na przykład wywóz towarów nastąpi po upływie 6 miesięcy od otrzymania części ceny (niezależnie od wartości tej części), konieczna będzie korekta deklaracji i zwrot urzędowi skarbowemu otrzymanego zwrotu różnicy podatku wraz z odsetkami.
ZAPAMIĘTAJ

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK