| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Do zastosowania stawki 0% do zaliczek otrzymywanych przy sprzedaży eksportowej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: otrzymanie jakiejkolwiek części należności przez eksportera oraz wywóz towarów w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności. Jeżeli chociaż jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki ze sprzedaży eksportowej nie powstaje.
PRZYKŁAD
Podatnik zawarł z kontrahentem z Federacji Rosyjskiej umowę na dostawy wyposażenia sklepów. Umowa ta przewiduje przedpłatę za dostarczany towar w wysokości 48% wartości kontraktu. Przedpłata wpływa na 30 dni przed terminem dostarczenia towaru. Czy wystąpi obowiązek podatkowy? Czy podatnik powinien wystawić fakturę na otrzymaną należność częściową?
Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT, w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Obowiązek podatkowy powstaje również wtedy, gdy przed wydaniem towaru podatnik (eksporter) otrzymał od kontrahenta część ceny, przy spełnieniu warunku wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki (art. 19 ust. 12 ustawy o VAT).
Ponieważ podatnik otrzymuje od kontrahenta z państwa trzeciego zaliczkę, a ustawa nie uzależnia aktualnie powstania obowiązku podatkowego od otrzymania oznaczonej części należności, obowiązek podatkowy aktualizuje się zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o VAT. Podatnik ma zatem obowiązek wystawiania faktury VAT, która dokumentowałaby otrzymanie zaliczki, powinien również naliczyć 22% VAT. Należy wskazać, że zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, w eksporcie towarów stawka VAT wynosi 0%, jednakże pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
(Por. wyjaśnienie Izby Skarbowej w Gdańsku z 9 września 2004 r., PI/005–1338/04/CIP/01)
Eksport towarów w ramach umowy komisu
Komisowy eksport towarów ma miejsce wówczas, gdy sprzedaż towarów komisowych następuje z udziałem podmiotu zagranicznego i wiąże się z ich wywozem z Polski poza granice Wspólnoty. Eksport w komisie może mieć miejsce poprzez wydanie towaru komisantowi przez komitenta lub wiązać się z wydaniem towaru przez komisanta docelowemu nabywcy, jeżeli dostawa taka następuje poza terytorium Wspólnoty.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »