| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wszystkie wnioski rozpatrzono w terminie

Wszystkie wnioski rozpatrzono w terminie

Od stycznia do czerwca br. do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 39 999 wniosków o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego, co stanowi ok. 30 proc. więcej niż w ub.r., gdy interpretacje nie miały jeszcze charakteru wiążącego.

Wszystkie wnioski rozpatrywane były w terminie. Nie dopuszczono tym samym do „milczącej” interpretacji – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Z prawie 40 000 wniosków, jakie podatnicy złożyli do urzędów skarbowych, 6452 wpłynęło do wyspecjalizowanych urzędów, zajmujących się obsługą dużych podatników. 6700 wniosków pozostało bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne. W 48,5 proc. interpretacji urzędy potwierdziły stanowisko podatnika zawarte we wniosku. Zapytania dotyczyły w 53 proc. VAT, 35 proc. – PIT, a w zaledwie 8 proc. były to pytania o CIT.

Stanisław Stec, sekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej w Ministerstwie Finansów, podsumowując pierwsze półrocze obowiązywania wiążących interpretacji, wskazał na fakt, że problemy, z jakimi spotykali się urzędnicy wydający interpretacje, to przede wszystkim brak uzupełnienia wniosku mimo wezwania, brak stanu faktycznego, podstawy prawnej czy opłaty skarbowej.

– Mimo nadal pojawiających się braków we wnioskach zaobserwowaliśmy, że w II kwartale br. liczba wniosków wymagających uzupełnienia zmniejszyła się z 35 proc. do 30 proc. – wyjaśniał Stanisław Stec.

Jednocześnie minister dodał, że w sumie 4261 osób w urzędach skarbowych i 590 w izbach skarbowych zajmowało się wydawaniem interpretacji i zawsze robiły to osoby z największym doświadczeniem i zasobem wiedzy. MF szacuje, że wydanie jednej interpretacji zajmuje średnio 1,5 dnia.

– Do tej pory zaskarżonych zostało jedynie 1630 postanowień. Jest to niewiele w stosunku do wszystkich wydanych interpretacji. Nie zaobserwowaliśmy także dużych różnic interpretacyjnych. Do ministerstwa wpłynęło ok. 50 pytań z izb skarbowych o ogólną interpretację. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, przyszły rząd powinien znowelizować Ordynację podatkową, aby o interpretację mogli występować również przyszli podatnicy – argumentował Stanisław Stec.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK