| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Europa nie potrzebuje nowych podatków

Europa nie potrzebuje nowych podatków

Austriaccy politycy proponują wprowadzenie europejskiego podatku od międzynarodowych transakcji finansowych. Planują, aby projekt nowego podatku znalazł się na liście priorytetów wspólnego programu rządu na czas przewodnictwa w Unii Europejskiej w 2006 r.

Polscy eksperci uważają, że podatków w Europie jest wystarczająco dużo, a ewentualne forsowanie austriackiego pomysłu powinno być poprzedzone szczegółowymi analizami.

Z informacji, jakie znalazły się w prasie austriackiej wynika, że z pomysłem wprowadzenia nowego podatku od międzynarodowych transakcji finansowych wystąpił kanclerz Austrii – W. Schussela. Propozycja kanclerza spotkała się w większości z aprobatą ze strony rządu. Prawdopodobnie już jesienią tego roku wszystkie obecne w parlamencie partie podpiszą się pod wnioskiem o uchwałę w tej sprawie.

J. Haider uważa, że nowy podatek pozwoli ograniczyć spekulacje dewizowe. Również rzecznik do spraw budżetu Zielonych, W. Kogler uważa pomysł za pozytywny. Pomysł europejskiego podatku spotkał się także z uznaniem Izby Pracy. Według ekspertów austriackich nowe podatki nie będą zagrożeniem dla inwestycji w Europie.

W sprawie pojawiły się jednak wątpliwości. Przedstawiciele Stowarzyszenia Przemysłowców uważają, że dyskusja nad tym projektem na poziomie europejskim będzie trudna z uwagi na Wielką Brytanię, której interesy ucierpiałyby ze względu na pozycję Londynu jako jednego z największych centrów finansowych. Również europejskie banki są przeciwne takim innowacjom.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK