REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 1 stycznia 2012 r. becikowe tylko z zaświadczeniem

Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się zasady ustalania prawa do becikowego. Aby je uzyskać konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Świadczenia socjalne dla pracowników - bez VAT

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Ulga podatkowa na dziecko pozbawia zasiłku

Korzystanie przez rodziców z prorodzinnej ulgi podatkowej na dziecko może powodować, że tracą oni możliwość korzystania z zasiłku rodzinnego lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego - napisał Rzecznik Praw Dziecka do ministerstwa pracy.

Handel uliczny będzie karany

Już w listopadzie zaczną obowiązywać nowe przepisy, które penalizują prowadzenie sprzedaży "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy".

Od usług pogrzebowych fiskus bierze 8 proc. VAT

Wykopanie grobu oraz wykonanie nagrobka, a także jego renowacja są opodatkowane 8-procentową stawką VAT - potwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi.

Centralne biuro łącznikowe wymieni się danymi z innymi krajami

W Poznaniu powstanie centralne biuro łącznikowe do wymiany informacji z innymi państwami o dochodach i rachunkach osób i firm zalegających z płaceniem podatków, ceł i innych opłat budżetowych - przewidują założenia opublikowane przez Ministerstwo Finansów.

Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne

Podwyżki podatku od nieruchomości, od środków transportowych, od posiadania psów oraz stawki opłaty targowej zaakceptowali radni Torunia. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 stycznia.

Szwajcarskie banki ujawnią konta polskich podatników

Obowiązują już nowe zapisy w polsko-szwajcarskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zmiany w umowie dają Polsce możliwość pozyskiwania informacji od szwajcarskich banków.

Usługi płatnicze - nowa ustawa

W dniu 24 października 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Celem ustawy jest przede wszystkim kompleksowe uregulowanie zasad świadczenia usług płatniczych, przy jednoczesnym doprowadzeniu do harmonizacji przepisów krajowych z przepisami prawnymi regulującymi taką działalność na terenie całej Unii Europejskiej. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze rozwiązania w zakresie świadczenia usług płatniczych wprowadzone przez ustawę.

Polscy milionerzy uciekają z podatkowego raju

Polscy przedsiębiorcy przygotowują się do wycofywania swoich interesów z Cypru, bo przestaje on być dla nich rajem podatkowym.

Nowe wzory formularzy CIT i PIT

Minister Finansów przygotowuje nowe wzory formularzy CIT i PIT. Zmiana wzorów formularzy związana jest m.in. z nowelizacją ustawy o identyfikacji podatników i płatników.

Sprzedaż udziału w prawie do nieruchomości to dostawa towarów

Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub we współwłasności budynków jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT - orzekł NSA w uchwale.

Boni: będzie rozwiązanie przejściowe ws. składki zdrowotnej rolników

Na pewno będzie jakieś rozwiązanie przejściowe ws. składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników, które będzie funkcjonować od 4 lutego przyszłego roku - poinformował w środę dziennikarzy szef doradców premiera minister Michał Boni.

Pobierający renty socjalne więcej dorobią

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej od początku 2012 roku podnosi z 30 proc. do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia próg dochodów, po przekroczeniu którego zawieszona będzie wypłata renty socjalnej.

Sawicki: rolnicy powinni mieć wybór: podatek rolny czy dochodowy

Polscy rolnicy powinni mieć wybór, czy chcą płacić podatek dochodowy, czy jak obecnie gruntowy - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, rozwiązanie to mogłoby obowiązywać od początku nowej perspektywy finansowej UE w 2014 r.

Zapotrzebowanie na banderole na 2012 r.

Podatnicy obowiązani do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy do 30 października br. muszą złożyć wstępne zapotrzebowanie na banderole na 2012 r. Zapotrzebowanie należy złożyć w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, czyli do Departamentu Podatku Akcyzowego i Ekologicznego w Ministerstwie Finansów.

NSA: pakiety medyczne dla pracowników powinny być opodatkowane

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Aktywne wersje nowych deklaracji w podatku od spadków i darowizn

Od 23 października 2011 roku obowiązują nowe wzory zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) oraz zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3, SD-3/A). W Internetowym Serwisie Księgowego udostępniamy nowe formularze w wersji aktywnej.

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

W 2012 r. maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 4,2 proc. Wyższe stawki to efekt inflacji z pierwszej połowy roku.

Spółdzielnia płaci podatek od wynajmu garaży nie swoim członkom

Spółdzielnie mieszkaniowe nie płacą podatku dochodowego od wynajmu garaży tylko wtedy, gdy wynajmują je swoim członkom. Gdy samochód stawia w garażu inna osoba, spółdzielnia musi zapłacić podatek - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Składka zdrowotna rolników może wynosić 9 proc. ich dochodu

Składka zdrowotna rolników może zależeć od ich dochodu i wynosić 9 proc. - to jeden z rozważanych wariantów rozwiązania problemu ubezpieczeń rolniczych, o którym mówił Michał Boni.

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 23 października 2011 r. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu oraz zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości niekonstytucyjny

Przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku, gdy postępowanie prowadził urząd kontroli skarbowej (UKS), jest niezgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane firmy mogą domagać się zwrotu odsetek.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

PESEL zamiast NIP. Zwolnienia lekarskie bez NIP

Aby otrzymać zaświadczenie lekarskiej o niezdolności do pracy nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W 2012 r. ma wzrosnąć podatek od ciężarówek

Co najmniej o 11,29 proc. mają wzrosnąć w przyszłym roku stawki podatku od środków transportowych, m.in. samochodów ciężarowych oraz autobusów - wynika z projektu obwieszenia ministra finansów, zamieszczonego na stronie internetowej resortu.

Przedsiębiorcy: ZUS domaga się od nas po 40 tys. zł składek

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek.

Można już składać e-deklaracje dla podatku akcyzowego

Deklaracje dla podatku akcyzowego można już składać przez Internet - informuje Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2012 r. będzie można składać również e-deklaracje dla podatku od gier oraz e-informacje o opłacie paliwowej.

Nowe zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników

Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi składki zdrowotnej opłacanej przez rolników - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu.

PIT: Kościół za likwidacją Funduszu Kościelnego

Strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Tenisiści niezadowoleni z wysokich podatków

Czołowi tenisiści mają zastrzeżenia do rozgrywania turnieju ATP World Tour Finals kończącego sezon w Londynie. Wszystko ze względu na ... podatki w Wielkiej Brytanii w wysokości 50 procent. Swe niezadowolenie wyraził hiszpański zawodnik Rafael Nadal.

MF: resort nie pracuje nad zmianą dotyczącą 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Brzoza.

Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe wzory formularzy podatku od spadków i darowizn będą obowiązywać od 23 października - wynika z rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw.

Duże firmy muszą zawiadomić o zmianie urzędu skarbowego

Do 17 października firmy, o rocznych przychodach co najmniej 5 mln euro, muszą powiadomić swój dotychczasowy urząd skarbowy o tym, że od 2012 r. będą rozliczać się w tzw. dużym urzędzie skarbowym.

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Urzędy skarbowe za rzadko korygują nasze deklaracje

Urzędy skarbowe mogą same korygować niektóre błędy w naszych deklaracjach podatkowych, ale za rzadko korzystają z takiej możliwości - uważają eksperci podatkowi. Administracja skarbowa tłumaczy, że większość błędów nie kwalifikuje się do takich korekt.

Połączenia i podziały spółek - nowelizacja ksh

Uproszenia w dokumentacji i sprawozdawczości w przypadku połączeń i podziałów spółek przewiduje ustawa z z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 27 października 2011 roku.

Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną bis

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - poinformowała prezydencka kancelaria na swojej stronie internetowej. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września.

MF: do ulgi meldunkowej wystarczy meldunek jednego małżonka

Z ulgi podatkowej - tzw. meldunkowej - mogło w latach 2007-08 skorzystać oboje małżonków, nawet jeżeli tylko jedno spełniało warunek zameldowania w sprzedawanym lokalu - poinformowało Ministerstwo Finansów w interpretacji prawa podatkowego.

Zmiany w ustawie o rencie socjalnej

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowela ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nie można odliczać straty na udziałach w funduszach kapitałowych

Straty poniesionej na udziałach w funduszach kapitałowych nie można odliczać od dochodu z akcji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Będą nowe wzory deklaracji PIT

Zmiany w formularzach podatkowych PIT związane są przede wszystkim z nowelizacją ustawy o NIP. Już wiemy jak zmienią się formularze: PIT-23, PIT-14, PIT-2K, PIT-40A/11A.

Buzek: problem umów śmieciowych powinien być rozwiązany w 2-3 lata

Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-, 3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę.

Eksperci: nowe ustawy podatkowe - zamiast nowelizacji

Eksperci podatkowi popierają pomysł stworzenia nowych ustaw podatkowych zamiast kolejnych nowelizacji starych. Projekty takie zaprezentował prof. Witold Modzelewski. Jego zdaniem ich przyjęcie m.in. zwiększy wpływy budżetu.

100 zł więcej dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Do końca października 2011 r. osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, które chcą dostać dodatkową pomoc w wysokości 100 zł miesięcznie, muszą złożyć wniosek o jej przyznanie - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PIT: Organizacje pożytku publicznego otrzymały 400,2 mln zł

Podatnicy przekazali rekordową kwotę 400,2 mln zł na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2010 r. Na wsparcie organizacji 1 proc. podatku zdecydowało się ponad 10 mln osób.

Zmiany w stypendiach i odpłatność za drugi kierunek studiów

Wszelkie planowane zmiany w szkolnictwie wyższym budzą duże emocje nie tylko wśród studentów. Nie budzi przy tym wątpliwości fakt, że nieunikniona jest reforma szkolnictwa wyższego, która pozwoli na podniesienie poziomu nauczania oraz zmniejszenie dystansu pomiędzy polskimi szkołami wyższymi a najlepszymi uczelniami na świecie. Różne poglądy są jednak przedstawiane przy określaniu sposobów, które pozwolą na zrealizowanie powyższych postulatów.

20 października rusza nabór wniosków dla przedsiębiorców rolnych

Od 20 października grupy rolników i przedsiębiorcy rolni, którzy zamierzają skonsolidować swoją działalność, będą mogli starać się o dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował prezes ARiMR Tomasz Kołodziej.

Jaka będzie stawka akcyzy na diesla w 2012 r.?

Stawka akcyzy na diesla w 2012 r. będzie znana po 15 października - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Zdaniem spółki BM Reflex, opodatkowanie diesla wzrośnie 1 stycznia 2012 r. o 20 gr na litrze.

PESEL zamiast NIP. Podatnik nie będzie składał zgłoszeń aktualizacyjnych

W związku z likwidacją NIP osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT od 1 stycznia 2012 r., nie będą składały organom podatkowym zgłoszeń identyfikacyjnych/aktualizacyjnych.

REKLAMA