| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz gwarantów i poręczycieli

Wykaz gwarantów i poręczycieli

Ministerstwo Finansów opracowało listę banków i zakładów ubezpieczeń, które będą mogły udzielać poręczeń i gwarancji w celu zabezpieczenia należności podatkowych. Lista objęła 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Ordynacja podatkowa przewiduje, że zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym. Nowy art. 33d Ordynacji podatkowej, który został dodany do jej tekstu przez nowelizację z 30 czerwca 2005 r., przewiduje, że wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę w formie: gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej; poręczenia banku; weksla z poręczeniem wekslowym banku; czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku; zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej; depozytu w gotówce. Strona może dowolnie wybrać formę lub formy zabezpieczenia.

Opublikowana w Dz.U. nr 143, poz. 1199 nowelizacja upoważniła równocześnie w nowym art. 33e par. 3 ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia wykazu gwarantów i poręczycieli, uwzględniając możliwość wywiązywania się przez nich z przyjętych zobowiązań. Ministerstwo przygotowało już projekt rozporządzenia, w którym znajduje się taki wykaz. Na liście znalazło się 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2005 r.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK