| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz gwarantów i poręczycieli

Wykaz gwarantów i poręczycieli

Ministerstwo Finansów opracowało listę banków i zakładów ubezpieczeń, które będą mogły udzielać poręczeń i gwarancji w celu zabezpieczenia należności podatkowych. Lista objęła 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Ordynacja podatkowa przewiduje, że zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym. Nowy art. 33d Ordynacji podatkowej, który został dodany do jej tekstu przez nowelizację z 30 czerwca 2005 r., przewiduje, że wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę w formie: gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej; poręczenia banku; weksla z poręczeniem wekslowym banku; czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku; zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej; depozytu w gotówce. Strona może dowolnie wybrać formę lub formy zabezpieczenia.

Opublikowana w Dz.U. nr 143, poz. 1199 nowelizacja upoważniła równocześnie w nowym art. 33e par. 3 ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia wykazu gwarantów i poręczycieli, uwzględniając możliwość wywiązywania się przez nich z przyjętych zobowiązań. Ministerstwo przygotowało już projekt rozporządzenia, w którym znajduje się taki wykaz. Na liście znalazło się 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2005 r.


Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK