| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Informacje o nierezydencie co miesiąc

Informacje o nierezydencie co miesiąc

Od 1 stycznia 2006 r. informacje o wynagrodzeniach uzyskiwanych przez nierezydentów ze źródeł zagranicznych będą przekazywane organom podatkowym w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy) - wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.

Informacje takie byłyby przekazywane do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania nierezydentów, ustalonego według miejsca pobytu nierezydenta, a nie jak jest obecnie – do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podmiotu składającego informację.

Takie rozwiązanie ma pozwolić organom podatkowym na bieżąco kontrolować przestrzeganie ciążących na nierezydentach obowiązków podatkowych w trakcie roku podatkowego.

W przypadku gdy nierezydenci świadczący w Polsce usługi (wykonujący pracę) na rzecz polskich podmiotów otrzymują wynagrodzenie z zagranicy, bez udziału polskich płatników, istotne dla opodatkowania uzyskanych z tego tytułu dochodów jest zapewnienie sprawnego przepływu informacji do organów podatkowych o uzyskiwanym przez nierezydenta dochodzie.

Obecnie informacje te sporządza się za cały rok podatkowy i przekazuje do organu podatkowego w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Według Ministerstwa Finansów dostarczanie takich informacji po zakończeniu roku może powodować, że osoba fizyczna będąca nierezydentem i wykonująca usługi (świadcząca pracę) na rzecz rezydenta może opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dostarczeniem informacji o pobycie i uzyskanym wynagrodzeniu.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r.


Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK