| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Informacje o nierezydencie co miesiąc

Informacje o nierezydencie co miesiąc

Od 1 stycznia 2006 r. informacje o wynagrodzeniach uzyskiwanych przez nierezydentów ze źródeł zagranicznych będą przekazywane organom podatkowym w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy) - wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.

Informacje takie byłyby przekazywane do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania nierezydentów, ustalonego według miejsca pobytu nierezydenta, a nie jak jest obecnie – do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podmiotu składającego informację.

Takie rozwiązanie ma pozwolić organom podatkowym na bieżąco kontrolować przestrzeganie ciążących na nierezydentach obowiązków podatkowych w trakcie roku podatkowego.

W przypadku gdy nierezydenci świadczący w Polsce usługi (wykonujący pracę) na rzecz polskich podmiotów otrzymują wynagrodzenie z zagranicy, bez udziału polskich płatników, istotne dla opodatkowania uzyskanych z tego tytułu dochodów jest zapewnienie sprawnego przepływu informacji do organów podatkowych o uzyskiwanym przez nierezydenta dochodzie.

Obecnie informacje te sporządza się za cały rok podatkowy i przekazuje do organu podatkowego w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Według Ministerstwa Finansów dostarczanie takich informacji po zakończeniu roku może powodować, że osoba fizyczna będąca nierezydentem i wykonująca usługi (świadcząca pracę) na rzecz rezydenta może opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dostarczeniem informacji o pobycie i uzyskanym wynagrodzeniu.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK