| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe oświadczenia związane z hipoteką i zastawem

Nowe oświadczenia związane z hipoteką i zastawem

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń w sprawie wzorów oświadczenia o nieruchomościach i prawach majątkowych mogących być przedmiotem hipoteki przymusowej oraz w sprawie wzoru oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.

Projekt dotyczący oświadczenia w sprawie hipoteki został opracowany w związku z mającymi nastąpić od 1 września 2005 r. zmianami w art. 34 par. 3 pkt 3 Ordynacji podatkowej.

Po zmianie przepis ten będzie przewidywał, że przedmiotem hipoteki przymusowej z tytułu zaległości podatkowych może być nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej lub część ułamkowa nieruchomości stanowiąca udział wspólników spółki cywilnej.

Kolejny projekt rozporządzenia ministra finansów zawiera wzór oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego. Również ten projekt związany jest ze zmianą Ordynacji podatkowej.

Nowelizacją dodano do tekstu Ordynacji podatkowej nowy art. 45a. Upoważnia on ministra finansów do określenia wzoru formularza wspomnianego oświadczenia. We wzorze uwzględniono dane identyfikujące rzeczy, rodzaj i wartość prawa majątkowego, które może być przedmiotem zastawu skarbowego, ich stan prawny wraz z ewentualnymi obciążeniami.

W uzasadnieniu projektu resort podkreśla, że złożenie formularza będzie konieczne tylko na żądanie organu podatkowego w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, jeżeli zajdzie konieczność dokonania takiego zabezpieczenia.

Wejście nowych rozporządzeń w życie ma nastąpić 1 września 2005 r., czyli z chwilą, w której zaczną obowiązywać dotyczące hipoteki i zastawu zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej.


Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK