| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu. Opłaty za korzystanie z sieci są jednym ze składników czynszu. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom faktury VAT za korzystanie z internetu.

W takim przypadku mieszkańcy mają prawo do skorzystania z ulgi na internet – wynika z wyjaśnień organów podatkowych.

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła własną, wewnętrzną sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu, zawierając stosowną umowę z dostawcą usług internetowych. Opłaty za korzystanie za dostęp do internetu są jednym ze składników czynszu, jaką płacą mieszkańcy. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom (członkom spółdzielni) faktury VAT za korzystanie z internetu, ze stawką VAT zgodną z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). Do sprawy odniósł się naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

W piśmie z 7 kwietnia 2005 r. (nr DG/415-53-6/P/05) wyjaśnił, że zgodnie art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r. podstawę obliczania podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

W interpretacji podkreślono, iż skorzystanie z tej ulgi będzie możliwe po spełnieniu łącznie kilku warunków. Po pierwsze, użytkowanie internetu ma się odbywać w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Po drugie, zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT poniesienie przedmiotowych wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT w rozumieniu przepisów o VAT. Po trzecie, faktura musi być wystawiona na osobę dokonującą odliczenia. Po czwarte, wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć 760 zł rocznie. Naczelnik wyjaśnił również, że zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o PIT wydatki na internet podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponadto w tej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, gdzie zgodnie z art. 1 pkt 8, z dniem 1 marca 2005 r. zmianie uległa stawka VAT na usługi związane z dostępem do internetu. Do dnia 28 lutego 2005 r. usługa ta zwolniona była z opodatkowania VAT, natomiast od 1 marca 2005 r. stawka VAT wynosi 22 proc.


Ewa Matyszewska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »