| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek na specjalnym formularzu

Wniosek na specjalnym formularzu

Polski przedsiębiorca, który dokonuje zakupów w Grecji w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą może starać się o odzyskanie greckiego VAT. Procedura zwrotu podatku jest jednak bardzo sformalizowana.

Zwrot tylko w odpowiednich terminach

Wniosek o zwrot musi zostać złożony we właściwym urzędzie najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym poniesiono wydatki dające podstawę do zwrotu VAT. Wniosek o zwrot podatku może obejmować okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż rok. Organem odpowiedzialnym za dokonywanie rozliczeń z tytułu zwrotu jest Generalna Dyrekcja Podatkowa – Dyrekcja 14 ds. VAT. Zwrot powinien być dokonany przez greckie władze skarbowe na rachunek bankowy wnioskującego w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W praktyce jednak okres ten zazwyczaj się wydłuża nawet do 2 lat. Nie ma jednak możliwości uzyskania żadnych odsetek z tytułu nie wypłacenia zwrotu w ustawowym czasie.

Wysokość zwrotu

Eksperci firmy Deloitte podkreślili, że w przypadku wniosku o zwrot podatku dotyczącego okresu 3 miesięcznego lub dłuższego, jednak nie więcej niż rocznego, minimalna kwota zwrotu wynosi 200 euro. Natomiast w przypadku wniosku odnoszącego się do okresu rocznego lub krótszego niż 3 miesiące kwota zwrotu nie może być mniejsza niż 25 euro.

Informacje dotyczące zasad uzyskiwania zwrotu VAT można uzyskać pod numerami telefonu +30 210 36 44 960, +30 210 36 44 990 lub faksu + 30 210 36 45 413. Informacje dotyczące zwrotu w języku greckim można uzyskać pod adresem www.ypetho.gr, natomiast angielskojęzyczny serwis elektroniczny greckich władz podatkowych jest w trakcie przygotowania.

Warto wiedzieć

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą odwołać się od decyzji odmawiającej im zwrotu do sądu administracyjnego w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji – jeżeli posiadają pełnomocnika w Grecji, lub w terminie 90 dni jeżeli działają osobiście.

Ważne liczby

200 euro – minimalna kwota zwrotu VAT za okres 3 -miesięczny lub dłuższy.
25 euro – minimalna kwota zwrotu VAT za okres roczny lub krótszy niż 3 miesiące

Wnioski o zwrot VAT należy kierować na adres:

Hellenic Republic Ministry of Finance
Directorate Genaral for Taxation
Directorate 14 – VAT
Sina 2-4
GR-10672 Athens
Greece

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK