| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek na specjalnym formularzu

Wniosek na specjalnym formularzu

Polski przedsiębiorca, który dokonuje zakupów w Grecji w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą może starać się o odzyskanie greckiego VAT. Procedura zwrotu podatku jest jednak bardzo sformalizowana.

Zwrot tylko w odpowiednich terminach

Wniosek o zwrot musi zostać złożony we właściwym urzędzie najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym poniesiono wydatki dające podstawę do zwrotu VAT. Wniosek o zwrot podatku może obejmować okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż rok. Organem odpowiedzialnym za dokonywanie rozliczeń z tytułu zwrotu jest Generalna Dyrekcja Podatkowa – Dyrekcja 14 ds. VAT. Zwrot powinien być dokonany przez greckie władze skarbowe na rachunek bankowy wnioskującego w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W praktyce jednak okres ten zazwyczaj się wydłuża nawet do 2 lat. Nie ma jednak możliwości uzyskania żadnych odsetek z tytułu nie wypłacenia zwrotu w ustawowym czasie.

Wysokość zwrotu

Eksperci firmy Deloitte podkreślili, że w przypadku wniosku o zwrot podatku dotyczącego okresu 3 miesięcznego lub dłuższego, jednak nie więcej niż rocznego, minimalna kwota zwrotu wynosi 200 euro. Natomiast w przypadku wniosku odnoszącego się do okresu rocznego lub krótszego niż 3 miesiące kwota zwrotu nie może być mniejsza niż 25 euro.

Informacje dotyczące zasad uzyskiwania zwrotu VAT można uzyskać pod numerami telefonu +30 210 36 44 960, +30 210 36 44 990 lub faksu + 30 210 36 45 413. Informacje dotyczące zwrotu w języku greckim można uzyskać pod adresem www.ypetho.gr, natomiast angielskojęzyczny serwis elektroniczny greckich władz podatkowych jest w trakcie przygotowania.

Warto wiedzieć

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą odwołać się od decyzji odmawiającej im zwrotu do sądu administracyjnego w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji – jeżeli posiadają pełnomocnika w Grecji, lub w terminie 90 dni jeżeli działają osobiście.

Ważne liczby

200 euro – minimalna kwota zwrotu VAT za okres 3 -miesięczny lub dłuższy.
25 euro – minimalna kwota zwrotu VAT za okres roczny lub krótszy niż 3 miesiące

Wnioski o zwrot VAT należy kierować na adres:

Hellenic Republic Ministry of Finance
Directorate Genaral for Taxation
Directorate 14 – VAT
Sina 2-4
GR-10672 Athens
Greece

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »