| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większe wpływy z podatków

Większe wpływy z podatków

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej były mniejsze od wpływów z ub.r. o ponad 1 mld.

Jednak dzięki dodatkowym wpływom z 19-proc. PIT liniowego z działalności gospodarczej oraz 19-proc. PIT od dochodów z giełdy w sumie wpływy budżetowe były wyższe o ponad 5 mld zł od wpływów ubiegłorocznych – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów podsumowało akcję rozliczeń za 2004 r. Wśród podatników PIT opłacających podatek według skali deklaracje podatkowe złożyło 23 801 484 osób. Podatek należny z tego tytułu wyniósł 28 733 mln zł. 94,77 proc. osób rozliczających się na zasadach ogólnych płaciło podatek w I progu podatkowym, 4,38 proc. to II próg, a 0,85 proc – III. Warto podkreślić, że podatek pochodzący z II i III progu podatkowego to 20 proc. wszystkich wpływów z PIT, w ub.r. dochody z tych dwóch progów stanowiły 30 proc. wpływów. Stanisław Stec, sekretarz stanu w MF podkreślił, że efektywna stawka podatkowa w I progu podatkowym wynosi 13,52 proc. – Gdyby wprowadzić 15-proc. PIT liniowy, prawie 95 proc. podatników straciłoby na tej zmianie. Również wprowadzenie podatku liniowego w PIT, CIT i VAT zmniejszyłoby wpływy budżetowe – argumentował Stanisław Stec.

Z ulg i odliczeń w 2004 r. skorzystało ok. 10 mln podatników (w 2003 r. ok. 11 mln), w tym aż 9 mln osób skorzystało z ulgi mieszkaniowej, z tego z ulgi remontowej 8,5 mln osób. Według MF, liczba osób korzystających z ulgi remontowej świadczy o dużym znaczeniu tego odliczenia dla podatników. Jeśli chodzi o dochody z CIT, to w 2004 r. przekroczyły one o blisko 200 mln zł dochody uzyskane z tego podatku w 2003 r.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK