| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większe wpływy z podatków

Większe wpływy z podatków

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej były mniejsze od wpływów z ub.r. o ponad 1 mld.

Jednak dzięki dodatkowym wpływom z 19-proc. PIT liniowego z działalności gospodarczej oraz 19-proc. PIT od dochodów z giełdy w sumie wpływy budżetowe były wyższe o ponad 5 mld zł od wpływów ubiegłorocznych – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów podsumowało akcję rozliczeń za 2004 r. Wśród podatników PIT opłacających podatek według skali deklaracje podatkowe złożyło 23 801 484 osób. Podatek należny z tego tytułu wyniósł 28 733 mln zł. 94,77 proc. osób rozliczających się na zasadach ogólnych płaciło podatek w I progu podatkowym, 4,38 proc. to II próg, a 0,85 proc – III. Warto podkreślić, że podatek pochodzący z II i III progu podatkowego to 20 proc. wszystkich wpływów z PIT, w ub.r. dochody z tych dwóch progów stanowiły 30 proc. wpływów. Stanisław Stec, sekretarz stanu w MF podkreślił, że efektywna stawka podatkowa w I progu podatkowym wynosi 13,52 proc. – Gdyby wprowadzić 15-proc. PIT liniowy, prawie 95 proc. podatników straciłoby na tej zmianie. Również wprowadzenie podatku liniowego w PIT, CIT i VAT zmniejszyłoby wpływy budżetowe – argumentował Stanisław Stec.

Z ulg i odliczeń w 2004 r. skorzystało ok. 10 mln podatników (w 2003 r. ok. 11 mln), w tym aż 9 mln osób skorzystało z ulgi mieszkaniowej, z tego z ulgi remontowej 8,5 mln osób. Według MF, liczba osób korzystających z ulgi remontowej świadczy o dużym znaczeniu tego odliczenia dla podatników. Jeśli chodzi o dochody z CIT, to w 2004 r. przekroczyły one o blisko 200 mln zł dochody uzyskane z tego podatku w 2003 r.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK