| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe mogą utracić zwolnienie

Biura rachunkowe mogą utracić zwolnienie

Podatnicy prowadzący biura rachunkowe muszą zweryfikować swoje przychody pod kątem utraty zwolnienia podmiotowego w VAT.

Część wykonywanych przez nie czynności uznawana jest obecnie za doradztwo podatkowe, a to niestety nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Ryzyko utraty zwolnienia z VAT wiąże się z rozszerzeniem uprawnień certyfikowanych księgowych, wprowadzonych ustawą z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 10, poz. 66.), obowiązującą od 31 stycznia br. Przypomnijmy, że z VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku kwoty odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Zatem ze zwolnienia w 2005 r. korzystają podatnicy, których przychody w 2004 r. wyniosły – 43 800 zł. Jednocześnie na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT zwolnienia nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa.

A to oznacza, że jeśli wykonywane przez podatnika czynności ograniczają się do wykonywania wyłącznie usług rachunkowo-księgowych, korzystają one ze zwolnienia. Problem pojawia się, gdy dane biuro rachunkowe zacznie świadczyć usługi doradcze. Musi mieć wtedy świadomość, że utraci to prawo. Wśród czynności doradztwa podatkowego wymienione jest m.in. sporządzanie w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielenie im pomocy w tym zakresie. Przed wspomnianą nowelizacją czynności takie wykonywane przez podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie były uznawane za czynności doradztwa podatkowego. Od 31 stycznia br. takiego zastrzeżenia już nie ma.

Jak wyjaśniło „GP” Ministerstwo Finansów, znaczenie ma tu klasyfikacja statystyczna. Jeśli czynności będą zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 74.12.3 „Usługi w zakresie doradztwa podatkowego”, to podatnicy wykonujący takie czynności nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT, na zasadach określonych w art. 113 ustawy o VAT.


Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK