| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek można odliczać przed badaniami

Podatek można odliczać przed badaniami

W stosunku do podatników, którzy kupili samochód po 31 maja br., nie określono terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego umożliwiającego odliczenie VAT-u - twierdzą eksperci.

Oznacza to, że po 21 sierpnia podatnicy będą mogli nadal odliczać VAT od kupowanego paliwa.

Podatnicy, którzy kupili po 31 maja br. samochód wymagający – zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT – dodatkowego badania technicznego, nie wiedzą, czy muszą się spieszyć z jego przeprowadzeniem. Ustawa nie określa jednoznacznie, czy posiadanie stosownego zaświadczenia jest warunkiem umożliwiającym odliczanie VAT-u od kupowanego po 21 sierpnia paliwa. Z jednej strony, ustawodawca wyraźnie określił termin badania – do końca maja 2006 r. – dla samochodów kupionych przed 1 czerwca br.

Na tej podstawie można wnioskować, że intencją ustawodawcy było, aby stosowne zaświadczenie było warunkiem dokonywania odliczeń VAT-u od paliwa służącego do napędzania pojazdów kupowanych później. Z drugiej jednak strony, eksperci wskazują, że ograniczenie prawa do odliczenia jest wyjątkiem, którego nie można interpretować rozszerzająco. Z faktu, że pewna grupa podatników ma obowiązek przeprowadzenia badania przed 1 czerwca 2006 r., nie można więc interpretować, że pozostali muszą dokonać badań przed rozpoczęciem dokonywania odliczeń.

Mimo takich opinii, z badaniami nie warto zwlekać. W pewnych przypadkach możemy bowiem mieć problemy z przeprowadzeniem badań. Tak będzie, gdy w samochodzie dokonamy zmian konstrukcyjnych albo w przypadku kradzieży samochodu.


Konrad Piłat

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK