| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek można odliczać przed badaniami

Podatek można odliczać przed badaniami

W stosunku do podatników, którzy kupili samochód po 31 maja br., nie określono terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego umożliwiającego odliczenie VAT-u - twierdzą eksperci.

Oznacza to, że po 21 sierpnia podatnicy będą mogli nadal odliczać VAT od kupowanego paliwa.

Podatnicy, którzy kupili po 31 maja br. samochód wymagający – zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT – dodatkowego badania technicznego, nie wiedzą, czy muszą się spieszyć z jego przeprowadzeniem. Ustawa nie określa jednoznacznie, czy posiadanie stosownego zaświadczenia jest warunkiem umożliwiającym odliczanie VAT-u od kupowanego po 21 sierpnia paliwa. Z jednej strony, ustawodawca wyraźnie określił termin badania – do końca maja 2006 r. – dla samochodów kupionych przed 1 czerwca br.

Na tej podstawie można wnioskować, że intencją ustawodawcy było, aby stosowne zaświadczenie było warunkiem dokonywania odliczeń VAT-u od paliwa służącego do napędzania pojazdów kupowanych później. Z drugiej jednak strony, eksperci wskazują, że ograniczenie prawa do odliczenia jest wyjątkiem, którego nie można interpretować rozszerzająco. Z faktu, że pewna grupa podatników ma obowiązek przeprowadzenia badania przed 1 czerwca 2006 r., nie można więc interpretować, że pozostali muszą dokonać badań przed rozpoczęciem dokonywania odliczeń.

Mimo takich opinii, z badaniami nie warto zwlekać. W pewnych przypadkach możemy bowiem mieć problemy z przeprowadzeniem badań. Tak będzie, gdy w samochodzie dokonamy zmian konstrukcyjnych albo w przypadku kradzieży samochodu.


Konrad Piłat
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK