| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Błędy przy stosowaniu procedury podatkowej zdarzają się nie tylko podatnikom, ale również urzędom skarbowym. Jeśli po przeanalizowaniu stosowanej wobec ciebie procedury stwierdzisz uchybienia, możesz je śmiało wykorzystać. Urzędnicy skarbowi - podobnie jak podatnik - są zobowiązani postępować zgodnie z prawem. Jednak nie ma co liczyć na urzędniczą litość czy sprawiedliwość. Jedyną bronią przeciwko urzędnikom jest ich własna - znajomość prawa. Im lepiej je znasz, tym większa szansa, że z wojny z fiskusem wyjdziesz obronną ręką.

Jeśli organ podatkowy nie załatwił sprawy w określonym terminie lub nie zawiadomił strony o przedłużeniu takiego terminu, podatnik może przyspieszyć organ podatkowy, składając ponaglenie. Takie pismo można złożyć albo do organu podatkowego wyższego stopnia, albo do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, jeżeli sprawa nie została załatwiona przez dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej.
Jeśli organ podatkowy wyższego stopnia uzna ponaglenie za uzasadnione, wyznaczy dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządzi wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby podejmie środki zapobiegające naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Ponaglenie można złożyć od razu, po upływie pierwszego terminu załatwienia sprawy, albo dopiero po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego podanego w zawiadomieniu przesłanym przez organ podatkowy.
Czasem można mieć wątpliwości, kiedy mamy do czynienia z bezczynnością organów podatkowych. W takiej sytuacji warto sięgnąć do orzecznictwa sądowego. W wyroku NSA z dnia 22 grudnia 1998 r. (sygn. akt III SAB 77/98; niepublikowany) sąd wyjaśnił, że z bezczynnością organu administracji publicznej mamy do czynienia wówczas, gdy w ustalonym terminie organ ten nie podjął żadnych czynności w sprawie lub wprawdzie prowadził postępowanie, ale nie zakończył go wydaniem w terminie decyzji, postanowienia lub też innego aktu lub też nie podjął stosownej czynności.
Jeśli ponaglenie na bezczynność organu podatkowego okazało się bezskuteczne, podatnik ma prawo złożyć skargę do sądu administracyjnego w takiej sprawie. Skargę do sądu wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Organ taki przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia.
ETAP 3
Masz wątpliwości, pytaj urząd
Od 1 stycznia br. obowiązują przepisy dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego. Podatnik, który nie jest pewien, czy dobrze interpretuje dany przepis, może złożyć do właściwego organu podatkowego wniosek o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego. We wniosku należy zawrzeć przede wszystkim stan faktyczny oraz podać własne stanowisko w sprawie. Organ na odpowiedź ma 3 miesiące, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach termin na wydanie interpretacji może zostać wydłużony do czterech miesięcy. Oczywiście o fakcie wydłużenia terminu na odpowiedź organ musi zawiadomić podatnika składającego wniosek. Jednak jeśli mimo przedłużenia terminu organ nie wyda wiążącej interpretacji podatkowej, będzie on związany stanowiskiem podatnika zawartym we wniosku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK