| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Błędy przy stosowaniu procedury podatkowej zdarzają się nie tylko podatnikom, ale również urzędom skarbowym. Jeśli po przeanalizowaniu stosowanej wobec ciebie procedury stwierdzisz uchybienia, możesz je śmiało wykorzystać. Urzędnicy skarbowi - podobnie jak podatnik - są zobowiązani postępować zgodnie z prawem. Jednak nie ma co liczyć na urzędniczą litość czy sprawiedliwość. Jedyną bronią przeciwko urzędnikom jest ich własna - znajomość prawa. Im lepiej je znasz, tym większa szansa, że z wojny z fiskusem wyjdziesz obronną ręką.

Innym rodzajem doręczenia zastępczego jest pozostawienie pisma w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy (miasta) na okres 14 dni, o czym informuje się adresata przekazując dwukrotnie zawiadomienie. Jeżeli wciągu 14 dni adresat nie podejmie pisma, zwraca się je do organu podatkowego i traktuje się je jako doręczone.
Jeżeli strona działa przez przedstawiciela lub ustanowiła pełnomocnika, wszystkie pisma procesowe powinny być doręczane przedstawicielowi lub pełnomocnikowi. Pominięcie pełnomocnika rodzi takie same skutki jak pominięcie strony.
Oprac. Ewa Matyszewska
EKSPERT WYJAŚNIA
Beata Hudziak, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.
Skutki niedotrzymania terminów
Organy podatkowe – podobnie jak podatnicy – są zobowiązane rozpatrywać sprawy podatników w odpowiednich terminach, które wynikają z przepisów Ordynacji podatkowej. Jak zatem powinny działać organy podatkowe?
– Zgodnie z art. 125 Ordynacji podatkowej organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko, zaś sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwiane niezwłocznie.
Kiedy sprawa podatnika nie zostanie załatwiona w odpowiednim terminie?
– W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, iż przez niezałatwienie sprawy w terminie rozumie się zarówno naruszenie określonych limitów czasowych, przewidzianych w art. 139 par. 1 do par. 3 Ordynacji podatkowej, jak też niewydanie decyzji w dodatkowym terminie wyznaczonym przez organ podatkowy na podstawie art. 140 par. 1 Ordynacji podatkowej. Załatwienie zaś sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Niezwłocznie zaś powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawianych przez podatnika łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie. Załatwienie sprawy w postępowaniu odwoławczym powinno nastąpić nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy. W przypadku niezałatwienia sprawy we wskazanych terminach organ podatkowy zobowiązany jest zawiadomić podatnika, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Podkreślić należy, iż obowiązek ten ciąży na organie podatkowym również w przypadku, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu, np. z przyczyn leżących po stronie podatnika.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK