| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Błędy przy stosowaniu procedury podatkowej zdarzają się nie tylko podatnikom, ale również urzędom skarbowym. Jeśli po przeanalizowaniu stosowanej wobec ciebie procedury stwierdzisz uchybienia, możesz je śmiało wykorzystać. Urzędnicy skarbowi - podobnie jak podatnik - są zobowiązani postępować zgodnie z prawem. Jednak nie ma co liczyć na urzędniczą litość czy sprawiedliwość. Jedyną bronią przeciwko urzędnikom jest ich własna - znajomość prawa. Im lepiej je znasz, tym większa szansa, że z wojny z fiskusem wyjdziesz obronną ręką.

Kiedy zatem podatnik będzie miał do czynienia z bezczynnością organu podatkowego?
– Z bezczynnością organu podatkowego, podatnik może mieć do czynienia wówczas, gdy w ustalonym terminie organ ten nie podjął żadnych czynności w sprawie lub prowadził postępowanie podatkowe, ale nie zakończył go wydaniem w terminie decyzji, postanowienia lub też innego aktu bądź nie podjął stosownej czynności, np. nie zawiadomił podatnika, iż jego sprawa z powodu wystąpienia określonych przyczyn zostanie załatwiona w terminie późniejszym.
Jak podatnik może zareagować na bezczynność organu?
– W przypadku bezczynności organu podatkowego, podatnikowi służy wniosek o ponaglenie, który składa do organu podatkowego wyższego stopnia (np. dla naczelnika urzędu skarbowego organem wyższego stopnia jest dyrektor izby skarbowej). W przypadku, gdy i organ wyższego stopnia nie zareaguje na ponaglenie, podatnik ma prawo złożyć stosowny wniosek o ponaglenie do ministra finansów. Gdy i ten nie zareaguje, podatnik może złożyć skargę na bezczynność organu podatkowego do wojewódzkiego sądu administracyjnego, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ podatkowy, którego bezczynność jest przedmiotem skargi.
Oprac. Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK