| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Awantura o teczki

Awantura o teczki

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.

Problem jest skomplikowany. Wpisów warunkowych na listę doradców podatkowych dokonał minister finansów. Decyzja o przekształceniu ich we wpis ostateczny leży jednak w gestii Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Rada dysponuje jednak tylko listami doradców, a do tej pory nie otrzymała teczek z ich dokumentacją.

W piśmie przekazanym „GP” Ministerstwo Finansów stwierdza, że przekazało KRDP odpis listy doradców podatkowych, a wraz z nim akta osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Jednak musiało to dotyczyć znikomej liczby osób, ponieważ z liczącej nieco ponad 10 tys. członków korporacji zawodowej, aż 9,5 tys. wpisanych zostało na listę warunkowo. W piśmie stwierdzono, że jeśli chodzi o osoby wpisane na listę warunkowo – na podstawie art. 84 ustawy o doradztwie podatkowym – w tych sprawach organem właściwym był minister finansów i brak jest podstaw prawnych do przekazania akt tych osób.

Jak powiedział „GP” Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP, teczki zawierają różne materiały potrzebne przy prowadzeniu przez Krajową Radę różnego rodzaju postępowań, m.in. związanych z przekształceniem wpisu warunkowego we wpis ostateczny.

– Ministerstwo odmówiło nam dwukrotnie oddania teczek. Mamy jednak taką umowę dżentelmeńską z Departamentem Systemu Podatkowego, na podstawie której ministerstwo umożliwia nam dostęp do tych teczek. Ja się zwracam z taką prośbą do ministerstwa. Mamy możliwość uzyskania na naszą prośbę kserokopii tych dokumentów, przy czym teczki pozostają nadal w ministerstwie. Uważamy, że akta doradcy podatkowego to są jego akta i powinny być w jego korporacji zawodowej – dodał.

KRDP jest więc trudniej uporządkować sprawy członków korporacji. Utrudnione jest też zweryfikowanie podstaw, które posłużyły ministrowi finansów do dokonania wpisów warunkowych. Rodzą się podejrzenia, że część osób wpisanych na listę warunkowo, nadal zajmuje funkcje urzędnicze.

Prowadzona przez KRDP lista doradców jest niewątpliwie najważniejszym źródłem informacji np. przy realizacji wielu zadań samorządu zawodowego. Dane wynikające z listy są jednak często niewystarczające i nieaktualne. W związku z tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych powołała zespół roboczy mający na celu opracowanie zasad możliwie szybkiego zaktualizowania tej bazy danych.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma zamiar ponownie zwrócić się do Ministerstwa Finansów o przekazanie teczek doradców podatkowych będących w posiadaniu resortu.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK