| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do odliczenia tylko wydatki na operację

Do odliczenia tylko wydatki na operację

Podatnik może odliczyć od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki na operację neurochirurgiczną niepełnosprawnej córki. Nie ma natomiast prawa do obniżenia dochodu o wydatki związane z operacją, np. opłaty za konsultacje, dodatkowe badania czy hotel - uznały organy podatkowe.

Podatnik ma na utrzymaniu niepracującą pełnoletnią córkę, inwalidkę II grupy, która posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W związku z inwalidztwem córki podatnik w 2004 r. poniósł wydatki na usługi lekarskie (w tym operację neurochirurgiczną), usługi medyczne, diagnostyczne oraz na zakwaterowanie w hotelu. Operacja polegała na zmniejszeniu następstw nieodwracalnych zmian podstawowych funkcji organicznych organizmu córki. Zdaniem podatnika wydatki mógł odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Odliczenie od dochodu obejmie odpłatności za wszystkie wyszczególnione usługi.
Organ I instancji na to się nie zgodził, ale izba skarbowa częściowo zmieniła to stanowisko na korzyść podatnika. Zdaniem izby podatnikowi, jako osobie, na utrzymaniu której pozostaje niepełnosprawna córka, po spełnieniu wszystkich warunków (art. 26 ust. 7b–7g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przysługuje prawo odliczenia od dochodu za 2004 r. wydatku dotyczącego operacji neurochirurgicznej córki jako odpłatności za zabieg rehabilitacyjny związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Przepisy nie dają jednak podstaw do odliczenia jako wydatku na cele rehabilitacyjne wydatków towarzyszących operacji, czyli opłat za konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne, badania diagnostyczne, usługi hotelarskie związane z leczeniem pacjenta.
Decyzja IS w Rzeszowie z 12 sierpnia 2005 r., nr IS.I/2- -4151/5/05.
Aleksandra Tarka


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK