| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. - uznały organy podatkowe.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 wymienione zostały m.in. usługi związane z rekreacją i sportem, oznaczone symbolem ex 92 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług, przy czym ex dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Z tego zwolnienia od 1 czerwca 2005 r. zostały wyłączone usługi wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym oznaczone symbolem PKWiU ex 92.72.
Z kolei w załączniku nr 3, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką VAT w wysokości 7 proc., od 1 czerwca 2005 r. dodana została poz. 159a, dotycząca usług rekreacyjnych pozostałych wyłącznie w zakresie wstępu – PKWiU 92.72.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. Wyjaśnienia te zawarte są w piśmie Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, PP/443-79/05 z 5 lipca 2005 r.
Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK