| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

c) mieć dołączony do nich dowód doręczenia wezwania na piśmie dłużnika do zapłaty.
Dokumenty wskazane powyżej należy dołączyć do pozwu w oryginale lub w uwierzytelnionych odpisach. Wyjątek stanowią weksle, czeki, warranty lub rewersy, które mogą być złożone tylko w oryginale. Należy podkreślić, że dokumenty te powinny być należycie wypełnione. Często bowiem zdarza się, że np. popularny w obrocie weksel in blanco nie zawiera elementów koniecznych do jego ważności lub przeciwnie, zawiera postanowienia, które czynią go nieważnym (np. zastrzeżenie warunku). Złożenie niewypełnionego weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową nie czyni zadość wymogom postępowania nakazowego.
Jeżeli jednak nie mamy stosownych dokumentów, to sąd w każdej sprawie, w której dochodzone jest roszczenie pieniężne, jest i tak obowiązany rozważyć możliwość wydania nakazu zapłaty – mówimy wówczas o postępowaniu upominawczym. Również sam powód może wnosić o rozpoznanie sprawy w tym trybie.
Sąd nie wyda nakazu, jeśli roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone okoliczności budzą wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem rzeczy, zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdy doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
ETAP 5
Sąd wydaje nakaz
Jeśli pozew zawiera odpowiedni wniosek, towarzyszy mu jeden ze wskazanych wyżej dokumentów i został wniesiony do właściwego sądu oraz został należycie opłacony, istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty, który zawiera wezwanie dłużnika do zaspokojenia roszczenia w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu, względnie do wniesienia zarzutów w tym samym terminie. Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, tak iż dłużnik może się o nim dowiedzieć dopiero z chwilą doręczenia. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, iż nakaz, o ile przesłany został na właściwy adres, zostanie uznany za doręczony, nawet jeśli dłużnik uchyla się od jego odebrania. Wystarczy, by organ, który dokonuje doręczenia, podwójnie, w odstępach tygodniowych, awizował przesyłkę.
Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu. Powód, wnosząc o dokonanie zabezpieczenia, jest obowiązany wskazać sposób zabezpieczenia. Sąd na wniosek pozwanego może ograniczyć zabezpieczenie według swego uznania. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK