| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

Rozszerzenie zakresu badań sądu o nowe twierdzenia i nowe dowody nastąpi jedynie wtedy, gdy zostanie stwierdzone, iż nie można było tego materiału przedstawić wcześniej, lub że potrzeba przedstawienia jego sądowi powstała później. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu bądź też postanowieniem pozew odrzuca lub postępowanie umarza.
Jeżeli sąd uzna, że roszczenie zasądzone nakazem zapłaty jest uzasadnione w całości, wydaje wyrok, w którym go utrzymuje w mocy. Przy uznaniu częściowej słuszności wydanego nakazu sąd utrzymuje w mocy nakaz zapłaty w odpowiedniej części.
We wszystkich przypadkach, w których utrzymanie nakazu w mocy nie jest możliwe, sąd uchyla go w całości lub odpowiedniej części, wydając równocześnie stosowne orzeczenie orzekające o żądaniu pozwu lub orzekające o niemożności orzeczenia o tym żądaniu. W pierwszym przypadku będzie to wyrok oddalający powództwo w całości lub w części albo wyrok zmieniający w jakimś zakresie pozytywne rozstrzygnięcie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ETAP 7
Nadanie klauzuli wykonalności
Jeśli wyrok stał się już prawomocny, do sądu możemy skierować wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności, która jest niezbędna do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Sąd na wniosek powoda może nadać wyrokowi nadającemu się do wykonania w drodze egzekucji rygor natychmiastowej wykonalności, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.
Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują.
Nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności jest niezbędne dla wszczęcia egzekucji przez komornika. Jeżeli wcześniej wnosiliśmy do sądu o przesłanie kopii wyroku, to wnioskując o nadanie klauzuli wykonalności przesyłamy ponownie do sądu odpis wyroku w oryginale, a sąd odeśle go nam po zaopatrzeniu go w klauzule. Wówczas uiszczamy opłatę sądową w wysokości 6 zł, poprzez naklejenie znaczków sądowych na wniosku (znaczki kupimy w każdym sądzie).
Jeżeli nie wnosiliśmy wcześniej o przysłanie odpisu wyroku, wnioskujemy o przysłanie odpisu wyroku wraz z klauzulą. Wówczas uiszczamy opłatę sądową w wysokości 12 zł. Po otrzymaniu wyroku wraz z klauzulą udajemy się już do komornika.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »