| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

Rozszerzenie zakresu badań sądu o nowe twierdzenia i nowe dowody nastąpi jedynie wtedy, gdy zostanie stwierdzone, iż nie można było tego materiału przedstawić wcześniej, lub że potrzeba przedstawienia jego sądowi powstała później. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu bądź też postanowieniem pozew odrzuca lub postępowanie umarza.
Jeżeli sąd uzna, że roszczenie zasądzone nakazem zapłaty jest uzasadnione w całości, wydaje wyrok, w którym go utrzymuje w mocy. Przy uznaniu częściowej słuszności wydanego nakazu sąd utrzymuje w mocy nakaz zapłaty w odpowiedniej części.
We wszystkich przypadkach, w których utrzymanie nakazu w mocy nie jest możliwe, sąd uchyla go w całości lub odpowiedniej części, wydając równocześnie stosowne orzeczenie orzekające o żądaniu pozwu lub orzekające o niemożności orzeczenia o tym żądaniu. W pierwszym przypadku będzie to wyrok oddalający powództwo w całości lub w części albo wyrok zmieniający w jakimś zakresie pozytywne rozstrzygnięcie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ETAP 7
Nadanie klauzuli wykonalności
Jeśli wyrok stał się już prawomocny, do sądu możemy skierować wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności, która jest niezbędna do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Sąd na wniosek powoda może nadać wyrokowi nadającemu się do wykonania w drodze egzekucji rygor natychmiastowej wykonalności, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.
Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują.
Nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności jest niezbędne dla wszczęcia egzekucji przez komornika. Jeżeli wcześniej wnosiliśmy do sądu o przesłanie kopii wyroku, to wnioskując o nadanie klauzuli wykonalności przesyłamy ponownie do sądu odpis wyroku w oryginale, a sąd odeśle go nam po zaopatrzeniu go w klauzule. Wówczas uiszczamy opłatę sądową w wysokości 6 zł, poprzez naklejenie znaczków sądowych na wniosku (znaczki kupimy w każdym sądzie).
Jeżeli nie wnosiliśmy wcześniej o przysłanie odpisu wyroku, wnioskujemy o przysłanie odpisu wyroku wraz z klauzulą. Wówczas uiszczamy opłatę sądową w wysokości 12 zł. Po otrzymaniu wyroku wraz z klauzulą udajemy się już do komornika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK