| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt bez prawa do odliczeń

Ryczałt bez prawa do odliczeń

Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków związanych z telefonem prywatnym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, gdy określa się je w sposób ryczałtowy - uznała Izba Skarbowa w Łodzi.

Podatnik przedstawiając swoje stanowisko uznał, że wydatki za korzystanie z prywatnego telefonu w stałej kwocie jako comiesięczny ryczałt, udokumentowane dowodem wewnętrznym i załączoną fakturą, stanowią koszt uzyskania przychodów. Innego zdania był naczelnik urzędu skarbowego, który nie zgodził się z takim postępowaniem. Podatnik złożył zażalenie do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który uznał prawidłowość stanowiska naczelnika urzędu skarbowego. Dyrektor potwierdził, że nieprawidłowe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów stałego comiesięcznego ryczałtu. Koszt wykorzystywania telefonu domowego na cele działalności gospodarczej w każdym miesiącu może być inny i nie można z góry przewidzieć jego wielkości.
Dyrektor Izby uznał, że podatnik nie wykorzystywał telefonu stacjonarnego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z tym nie mógł zaliczyć opłat za abonament. Natomiast opłaty za rozmowy mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w takiej wysokości, jaka dotyczy rozmów związanych z prowadzoną działalnością. Dyrektor Izby przypomniał, że podstawę do dokonania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może stanowić dowód wewnętrzny wraz z fakturą za telefon i szczegółowym wyodrębnieniem w niej (na podstawie billingu) części wydatków przypadających na działalność gospodarczą.
Oznacza to, że dla uwiarygodnienia zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku), a więc nie stały ryczałt.
(Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi, nr PBI-2/4117/IN-2/USŁ-W/2005/JF)
Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK