| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prezenty z akcyzową kokardą

Prezenty z akcyzową kokardą

Jeśli przywieziemy z zagranicy papierosy lub alkohol w ilościach zwolnionych z akcyzy i podarujemy je znajomemu, to jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku akcyzowego. Gdy tego nie zrobimy, to akcyzę musi zapłacić osoba, która przyjęła taki prezent.

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym mówią, że opodatkowaniu podlega nabycie i posiadanie wyrobów akcyzowych (np. papierosów, wódki, wina), jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza. Jednak osoby, które wracają do Polski z innego kraju Unii Europejskiej, mogą przywieźć dopuszczalne ilości np. papierosów (800 szt.) lub wódki (10 l) nie płacąc należności przywozowych, w tym przypadku akcyzy. Potem jednak mogą być zmuszone do zapłaty podatku akcyzowego. Kiedy?Wtedy, gdy nie udowodnią, że wyroby te przywiozły w ramach dopuszczalnego limitu zwolnionego z akcyzy. A niekiedy udowodnienie tego może być trudne, ponieważ do krajów Unii można wyjechać na dowód osobisty. Przekroczenia granicy nie poświadcza więc pieczęć, tak jak w paszporcie. Podobnie jest z przywożonymi do Polski w ramach dopuszczalnych limitów wyrobów akcyzowych spoza państw Unii, np. z Ukrainy. Z tą różnicą, że dopuszczalne limity są w tym przypadku mniejsze, a ponadto chodzi nie tylko o akcyzę, ale i cła.Na pewno natomiast podatnikiem będzie osoba, która otrzyma np. w prezencie karton papierosów bez polskiej akcyzy od osoby, która przywiozła je w ramach limitu z zagranicy. Czy paląc papierosy bez polskiej akcyzy np. w kawiarni, należy obawiać się niespodziewanej kontroli organu podatkowego i zapłaty podatku akcyzowego? Niebezpieczeństwo takie, przynajmniej teoretycznie, istnieje. Jest to absurd prawny. Ustawodawca opodatkowuje akcyzą darowiznę wyrobów akcyzowych wcześniej zwolnionych z tego podatku.Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK