| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dziś zmiana Ordynacji

Od dziś zmiana Ordynacji

Od dziś zaczyna obowiązywać większość przepisów znowelizowanej Ordynacji podatkowej. Większość rozwiązań nie została poprzedzona dogłębną analizą i w konsekwencji mają one jedynie doraźny charakter. Często ich konstrukcja prawna jest nieprawidłowa - uważają eksperci.

Ostatnia tak duża nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej była przeprowadzona w 2003 r. Również w tym roku posłowie zdecydowali się na radykalne zmiany. Niektóre z nich mają charakter redakcyjny, doprecyzowują istniejące już rozwiązania. Ale wprowadzono też nowe, dość odważne pomysły. Wśród regulacji, które zaczynają obowiązywać już dziś, można wymienić m.in. przepis, na podstawie którego minister finansów będzie wydawał pisemne interpretacje w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej. Podatnikom będzie przysługiwało odszkodowanie nie tylko za poniesione straty, ale też, w przypadku uchylenia decyzji organów podatkowych, za utracone korzyści. Urzędy skarbowe będą mogły samodzielne, bez udziału podatnika, korygować drobne pomyłki w zeznaniach i deklaracjach podatkowych.
Większość znowelizowanych przepisów obowiązuje już dziś. Są jednak takie, które zaczną obowiązywać później. 1 stycznia 2006 r. wejdą w życie regulacje dotyczące m.in. porozumień w sprawie cen transakcyjnych, od 16 sierpnia 2006 r. będzie można przesyłać do urzędu skarbowego deklarację drogą elektroniczną, a od 1 stycznia 2007 r. banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą wysyłać ministrowi drogą elektroniczną informacje o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 września br.
minister finansów może wydać pisemną interpretację w indywidualnych sprawach w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
organy podatkowe mogą korygować drobne błędy za podatników,
organizacje społeczne mogą żądać wszczęcia postępowania podatkowego,
odszkodowania za błędy fiskusa obejmą nie tylko straty, ale także utracone korzyści,
organy podatkowe mogą wystąpić do sądu o ustalenie treści czynności prawnej.
Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK