| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki od sprzedaży na raty przychodem w momencie otrzymania

Odsetki od sprzedaży na raty przychodem w momencie otrzymania

Szczególny moment powstania przychodu w chwili zapłaty ma zastosowanie do wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Kwestią sporną w opisywanej sprawie był problem rozliczenia przychodu z tytułu odsetek za 2000 r. Ściślej mówiąc, to, w którym momencie przychód z tego tytułu powstaje. Skarżąca spółka z o.o. zawierała umowy na dostawę autobusów. Były to umowy sprzedaży na raty. Odbiorcy płacili comiesięczne raty zgodnie z harmonogramem spłat. Spółka odsetki związane ze sprzedażą ratalną jako przychód traktowała w momencie zapłaty kolejnych rat. Organy podatkowe uparły się jednak, że momentem postania przychodu w tym przypadku był moment wystawienia faktury. Organy podatkowe w obu instancjach zwracały uwagę, że odsetki były elementem ceny transakcyjnej. Umowy nie przewidywały też opcji wcześniejszej spłaty, bo nawet szybsze spłacenie zadłużenia pozostawało bez wpływu na wysokość odsetek. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który uwzględnił skargę i przyznał rację spółce. Tym razem skargę kasacyjną od wyroku wniósł dyrektor izby skarbowej. Jego zdaniem organy podatkowe wykazały, że sporne odsetki były elementem ceny sprzedaży. I nie mają w tym przypadku charakteru kompensacyjnego, ale są elementem samej umowy.


NSA skargę dyrektora jednak oddalił. Sąd nie dopatrzył się naruszeń uzasadniających uchylenie wyroku. Co więcej, potwierdził interpretację w nim zawartą. NSA zauważył, że szczególny przypadek art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie dotyczy tylko odsetek od kredytów i pożyczek. Ten szczególny moment powstania przychodu dotyczy wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną, konkludował sąd. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt FSK 2025/04


Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK