| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki od sprzedaży na raty przychodem w momencie otrzymania

Odsetki od sprzedaży na raty przychodem w momencie otrzymania

Szczególny moment powstania przychodu w chwili zapłaty ma zastosowanie do wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Kwestią sporną w opisywanej sprawie był problem rozliczenia przychodu z tytułu odsetek za 2000 r. Ściślej mówiąc, to, w którym momencie przychód z tego tytułu powstaje. Skarżąca spółka z o.o. zawierała umowy na dostawę autobusów. Były to umowy sprzedaży na raty. Odbiorcy płacili comiesięczne raty zgodnie z harmonogramem spłat. Spółka odsetki związane ze sprzedażą ratalną jako przychód traktowała w momencie zapłaty kolejnych rat. Organy podatkowe uparły się jednak, że momentem postania przychodu w tym przypadku był moment wystawienia faktury. Organy podatkowe w obu instancjach zwracały uwagę, że odsetki były elementem ceny transakcyjnej. Umowy nie przewidywały też opcji wcześniejszej spłaty, bo nawet szybsze spłacenie zadłużenia pozostawało bez wpływu na wysokość odsetek. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który uwzględnił skargę i przyznał rację spółce. Tym razem skargę kasacyjną od wyroku wniósł dyrektor izby skarbowej. Jego zdaniem organy podatkowe wykazały, że sporne odsetki były elementem ceny sprzedaży. I nie mają w tym przypadku charakteru kompensacyjnego, ale są elementem samej umowy.


NSA skargę dyrektora jednak oddalił. Sąd nie dopatrzył się naruszeń uzasadniających uchylenie wyroku. Co więcej, potwierdził interpretację w nim zawartą. NSA zauważył, że szczególny przypadek art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie dotyczy tylko odsetek od kredytów i pożyczek. Ten szczególny moment powstania przychodu dotyczy wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną, konkludował sąd. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt FSK 2025/04


Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK