| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Uproszczenie przepisów o egzekucji z nieruchomości ma dać nabywcom pewność, że nie będą musieli uiszczać zaległości podatkowych licytowanych dłużników. Projekt senacki w tej sprawie rozpatrzy dzisiaj Sejm.
Proponowane przez Senat zmiany dotyczą przebiegu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Obecnie art. 954 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) przewiduje, że obwieszczenie o licytacji trzeba przesłać m.in. urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosił zestawienie podatków i innych danin publicznych (należnych po dzień licytacji) pod rygorem utraty prawa dochodzenia zaległych świadczeń od nabywcy.
Przepis ten wywołuje dużo wątpliwości w praktyce i jest jedną z przyczyn nieskutecznej egzekucji z wielu nieruchomości. Dominuje pogląd – znajdujący oparcie w art. 112 Ordynacji podatkowej – że w przypadku nabycia nieruchomości w egzekucji nabywca ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika. – Ryzyko, iż zaległości podatkowe będą dochodzone od nabywcy, sprawia, że wiele nieruchomości sprzedawanych w egzekucji nie znajduje nabywców.
Zgodnie z propozycją senatorów ma się to zmienić.
Z art. 954 k.p.c. ma zniknąć przepis, z którego wynikać ma odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika, jeśli urząd skarbowy przedstawi do dnia licytacji nieruchomości listę zaległych podatków. – Proponowane zmiany usuną wątpliwości i w konsekwencji doprowadzą do wzrostu skuteczności egzekucji z nieruchomości – uważają senatorowie. Potencjalni nabywcy będą mieli bowiem pewność, jakie zobowiązania ciążyłyby na nich, jeśli nabędą licytowaną nieruchomość. Z projektem nie do końca zgadza się Krajowa Rada Komornicza (KRK).
– Z uzasadnienia projektu wynika, że jego celem jest zniesienie możliwości dochodzenia zaległości podatkowych od nabywcy nieruchomości – podkreśla prezes KRK Iwona Karpiuk-Suchecka. Dlatego nie ma sensu, aby urząd skarbowy nadal zgłaszał zestawienie podatków i innych danin publicznych należnych po dzień licytacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK