| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy jest jeden rodzaj wniosku

Czy jest jeden rodzaj wniosku

Czy we wszystkich krajach Unii wniosek o zwrot podatku jest taki sam? Jak złożyć ten wniosek i co do niego należy dołączyć?

Tak. Wniosek o zwrot VAT to standardowy formularz na poziomie Wspólnoty. Szczegółowe zasady zwrotu VAT określają przepisy każdego kraju, dlatego też przed złożeniem wniosku o zwrot należy sprawdzić, czy dokonane zakupy uprawniają do odliczenia (zwrotu) VAT w tym kraju.
Trzeba pamiętać również, że prawo do zwrotu zagranicznym podatnikom przysługuje w takim zakresie jak podatnikom krajowym, a zatem, jeśli podatnik niemiecki może odliczyć VAT od zakupu paliwa bez ograniczeń, to i podatnik z Polski może ubiegać się o zwrot podatku bez ograniczeń. Jeśli zaś podatnik włoski ma ograniczone prawo do odliczenia podatku z wydatków na zakup paliw, to takiemu samemu ograniczeniu będzie podlegał polski podatnik.
Trzeba też pamiętać, że zwrotem mogą być objęte tylko takie towary, które nie będą przedmiotem wwozu do Polski, np. zużyte podczas przewozów po danym kraju paliwo.
Każdy z krajów ustala również indywidualnie minimalne kwoty, od jakich można ubiegać się o zwrot podatku.
Ubiegać się o zwrot można jedynie w stosunku do wydatków związanych z czynnościami, które w kraju siedziby podatnika dają prawo do odliczenia albo zwrotu podatku naliczonego. Tym samym podatnik prowadzący działalność zwolnioną nie może otrzymać zwrotu, a podatnik, który prowadzi działalność zarówno zwolnioną, jak i opodatkowaną, ograniczony będzie w prawie do zwrotu w kwocie obliczanej na podstawie tzw. struktury sprzedaży, według obrotów wykazywanych w kraju siedziby.
Do wniosku należy dołączyć:
• oświadczenie, że w okresie, za który występuje się z wnioskiem o zwrot, podatnik nie dokonywał dostaw towarów i nie świadczył usług, które uznaje się za wykonane w kraju zwrotu,
• oryginały dokumentów potwierdzające dokonanie opodatkowanych zakupów (tj. faktury lub dokument importowy), dokumenty muszą być kolejno ponumerowane i ujęte w zestawieniu zawierającym daty wystawienia dokumentów, opis rodzaju towaru czy usługi, wartość brutto poszczególnych faktur, wartość podatku (oryginały rachunków zostaną oznakowane i zwrócone).
Zamierzając występować o zwrot podatku, podatnik musi dysponować zaświadczeniem wydanym przez właściwy (w sprawach VAT) dla podatnika urząd skarbowy potwierdzającym posiadanie statusu podatnika.
O zwrot można występować za okresy nie krótsze niż 3 miesiące i nie dłuższe niż rok (w terminie do końca czerwca następnego roku). Organ skarbowy dokonuje zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Jednak z przestrzeganiem terminu zwrotu jest w poszczególnych krajach różnie.

Andrzej T. Prelicz, doradca podatkowy z Kancelarii A.T. Prelicz, J. Szymańska w Katowicach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK