| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Manipulują w trosce o wyborców

Manipulują w trosce o wyborców

Walka przedwyborcza nabiera tempa zwłaszcza między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. Każda ze stron próbuje przekonać do swoich racji, a wszystko "w trosce o ludzi". Eksperci podatkowi podkreślają jednak, że prawda leży pośrodku. Kalkulator PiS jest manipulacją, a zapowiadane przez PO obniżki podatków nie muszą przynieść zamierzonych efektów.

Według sondaży przedwyborczych największe szanse na wygranie wyborów parlamentarnych mają Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Oba ugrupowania prześcigają się w pomysłach, zwłaszcza na ulepszenie systemu podatkowego. W tym celu PiS stworzyło kalkulator podatkowy, który można znaleźć w internecie. Artur Zawisza, poseł PiS, wskazywał, że kalkulator ma wymiar polityczno-kampanijny i merytoryczno-finansowy. – Chcieliśmy wszcząć jak najbardziej konkretną debatę o podatkach, żeby nie ulegać wyłącznie magicznym zaklęciom. Aby każdy mógł sprawdzić, co go czeka po wyborach. Oczywiście nie zawsze podatnik będzie miał lepszą sytuację w przypadku modelu zaproponowanego przez PiS. Zdarzają się wyliczenia, kiedy komuś lepiej pasuje wariant Platformy. Jednak wariant PiS jest korzystniejszy dla znakomitej większości podatników i chcemy rzeczywiście wykazać, że stawki realne różnią się od stawek nominalnych. „3x15” brzmi ładnie i prosto, jednak program proponowany przez PiS bardzo upraszcza istniejący system, zawiera różnego rodzaju ulgi i stawki preferencyjne, co per saldo jest korzystniejsze dla wielu podatników – argumentował poseł A. Zawisza.
Rafał Antczak, doradca ekonomiczny Platformy Obywatelskiej, nie uważa, że kalkulator PiS jest kalkulatorem politycznym, a nie ekonomicznym. Jest zagrywką czysto propagandową i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. – PiS dopuściło się nadużyć nie tylko w kalkulatorze. Są one również w reklamie telewizyjnej. PiS przede wszystkim źle oblicza składki ZUS. Są one za niskie. Kwota, która wychodzi z opodatkowania według wersji PO (chodzi o kwotę, która zostaje podatnikowi na rękę), zostaje przeniesiona do obliczeń PiS. Platforma proponuje stawkę jednolitą – dla wszystkich 15 proc., a PiS 18 proc. PIT. W reklamie bez ulg PiS powinien wykazać, że ich kwota na rękę zostaje mniejsza niż kwota wyliczona zgodnie z założeniami PO – wyjaśniał Rafał Antczak.
Niezależni eksperci dostrzegają pewną manipulację w kalkulatorze. Również zapowiadane obniżki podatków przez PO nie muszą przynieść zamierzonych efektów.
Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK