| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Manipulują w trosce o wyborców

Manipulują w trosce o wyborców

Walka przedwyborcza nabiera tempa zwłaszcza między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. Każda ze stron próbuje przekonać do swoich racji, a wszystko "w trosce o ludzi". Eksperci podatkowi podkreślają jednak, że prawda leży pośrodku. Kalkulator PiS jest manipulacją, a zapowiadane przez PO obniżki podatków nie muszą przynieść zamierzonych efektów.

Według sondaży przedwyborczych największe szanse na wygranie wyborów parlamentarnych mają Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Oba ugrupowania prześcigają się w pomysłach, zwłaszcza na ulepszenie systemu podatkowego. W tym celu PiS stworzyło kalkulator podatkowy, który można znaleźć w internecie. Artur Zawisza, poseł PiS, wskazywał, że kalkulator ma wymiar polityczno-kampanijny i merytoryczno-finansowy. – Chcieliśmy wszcząć jak najbardziej konkretną debatę o podatkach, żeby nie ulegać wyłącznie magicznym zaklęciom. Aby każdy mógł sprawdzić, co go czeka po wyborach. Oczywiście nie zawsze podatnik będzie miał lepszą sytuację w przypadku modelu zaproponowanego przez PiS. Zdarzają się wyliczenia, kiedy komuś lepiej pasuje wariant Platformy. Jednak wariant PiS jest korzystniejszy dla znakomitej większości podatników i chcemy rzeczywiście wykazać, że stawki realne różnią się od stawek nominalnych. „3x15” brzmi ładnie i prosto, jednak program proponowany przez PiS bardzo upraszcza istniejący system, zawiera różnego rodzaju ulgi i stawki preferencyjne, co per saldo jest korzystniejsze dla wielu podatników – argumentował poseł A. Zawisza.
Rafał Antczak, doradca ekonomiczny Platformy Obywatelskiej, nie uważa, że kalkulator PiS jest kalkulatorem politycznym, a nie ekonomicznym. Jest zagrywką czysto propagandową i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. – PiS dopuściło się nadużyć nie tylko w kalkulatorze. Są one również w reklamie telewizyjnej. PiS przede wszystkim źle oblicza składki ZUS. Są one za niskie. Kwota, która wychodzi z opodatkowania według wersji PO (chodzi o kwotę, która zostaje podatnikowi na rękę), zostaje przeniesiona do obliczeń PiS. Platforma proponuje stawkę jednolitą – dla wszystkich 15 proc., a PiS 18 proc. PIT. W reklamie bez ulg PiS powinien wykazać, że ich kwota na rękę zostaje mniejsza niż kwota wyliczona zgodnie z założeniami PO – wyjaśniał Rafał Antczak.
Niezależni eksperci dostrzegają pewną manipulację w kalkulatorze. Również zapowiadane obniżki podatków przez PO nie muszą przynieść zamierzonych efektów.
Ewa Matyszewska
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »