| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencje podatkowe dla zatrudniających gosposie

Preferencje podatkowe dla zatrudniających gosposie

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmieniła zasady opodatkowania przy zatrudnianiu gosposi. Jakie będą konsekwencje tych regulacji?


– Zatrudniającemu gosposię, który poniósł wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, będzie przysługiwało odliczenie tych wydatków od podatku obliczonego zgodnie z zasadami wymienionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych albo o podatku zryczałtowanym, po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania umowy z gosposią i pod warunkiem jej zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Zatrudniający będzie mógł dokonywać odliczeń w zeznaniu rocznym, pod warunkiem posiadania dowodów poniesienia tych wydatków oraz nieodliczenia od podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Czy uważa pani, że zatrudnienie gosposi będzie teraz bardziej opłacalne? Czy podatnicy rzeczywiście będą chcieli wyjść z szarej strefy?

– Po pierwsze, omówione zmiany nie „legalizują” zatrudnienia gosposi, ale jedynie mają na celu promocję zatrudnienia i w ten sposób przyczynienia się do zmniejszenia bezrobocia. Żaden z dotychczas obowiązujących przepisów polskiego systemu prawa nie zabraniał i nie zabrania zatrudniania gosposi na umowę o pracę czy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Więcej pojęcie pracodawcy w kodeksie pracy (art. 3) nadal obejmuje również osobę zatrudniającą gosposię.
Po drugie, ściśle na warunkach wymienionych we wspomnianej ustawie o promocji zatrudnienia powinien zatrudnić gosposię tylko ten podatnik, który zamierza skorzystać z odliczeń w podatku dochodowym.
Po trzecie, podatnik zatrudniający gosposię i modelujący umowę tak, aby uniknąć płacenia podatku od towarów i usług, sprawi, że faktycznie umowa zostanie potraktowana przez organy podatkowe jako umowa o pracę (zwolniona z VAT), lecz jednocześnie podatnik ten utraci prawo do odliczeń w podatku dochodowym, ale to nie jest tak oczywiście korzystne, jeśli uwzględni się zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług (do kwoty 10 tys. euro).
Po czwarte, jakby nie patrzeć przepisy nie mają charakteru dyskryminacyjnego, a zatem możliwe jest zatrudnienie w charakterze gosposi również mężczyzny, nie tylko do gotowania, ale i do sprawowania opieki nad domownikami czy innych prac domowych, takich jak pielęgnacja otoczenia domu czy prac ogrodniczych.

Ewa Matyszewska


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »