| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie harmonizacja, lecz współpraca

Nie harmonizacja, lecz współpraca

Za dwa lata może być gotowy projekt przewidujący ścisłą współpracę państw unijnych w sferze opodatkowania przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że dojdzie do harmonizacji podatku dochodowego od firm.

Niskie stawki podatkowe w wielu państwach, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r., stanowią konkurencję dla takich krajów jak Francja czy Niemcy – informuje paryski „Le Monde”. Dlatego – jak podkreśla gazeta – politycy francuscy i niemieccy zastanawiają się nad możliwością obniżania obciążeń fiskalnych w swoich krajach. I tak np. w Niemczech zgłaszane są m.in. propozycje zmniejszenia kosztów pracy. We Francji natomiast pojawiają się projekty zreformowania podatku dochodowego i zmniejszenia obciążeń przedsiębiorców.
Niektórzy przedstawiciele władz unijnych opowiadają się za ujednoliceniem opodatkowania przedsiębiorców. Jak wynika z informacji „Le Monde”, unijni eksperci rozpoczęli pracę nad projektem wspólnych zasad dotyczących tego rodzaju podatków. Projekt, który ma być gotowy za dwa lata, będzie przewidywał ściślejszą współpracę państw UE w sferze opodatkowania przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że dojdzie do harmonizacji podatku dochodowego od firm.
Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK